| anonim_4396 a întrebat:

Cică pentru avantaje la locul de muncă,permisul de conducere este necesar. Așa mi-a spus un vecin când am vorbit despre locuri de muncă. Sinceră să fiu,nu mă văd la volan din frică de accidente(circulă numai beți și drogați la volan,nu am încredere în trafic),examenul costă și nu mai am memorie așa bună la tocit definiții ca în trecut. Mașina costă o căruță de bani fie cu banul jos,in rate, second hand.
E un sfat bun sau a vorbit prostii?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fals. Depinde de loc de muncă. Dacă tu ești doctor sau programator cu ce te ajută să ai permis?! Îi pasă șefului că vii cu mașina sau cu autobuzul? Nu.
Prezintă un avantaj doar dacă vrei să te faci șofer, pe taxi, pe livrări, pe transporturi. Deci poate ce zicea amicul tău era că îți oferă mai multe opțiuni. Dar dacă nu ai de gând să te bagi pe Uber sau Glovo, aceste opțiuni pentru tine sunt egale cu zero.
Ai dreptate, mașina și școala te costă o căruță de bani, iar atâta timp cât te descurci și fără e foarte bine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bun,nu îmi mai bat capul cu detaliul ăsta. Mulțumesc!

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde despre ce loc de munca e vorba... la unele e obligatoriu, la unele e un avantaj la altele e absolut irelevant.

"circulă numai beți și drogați"
Multumesc ca m ai facut beat si drogat.

"Mașina costă o căruță de bani"
Nu te obliga nimeni sa iti iei masina ca sa obtii permisul.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Persoanele de față (la întrebarea mea) se exclud. Ok, am înțeles sfatul tău și îți mulțumesc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nici, nici. și, și. Să tinzi spre o funcție de conducere unde primești mașină cu șofer.

| Drimmero a răspuns:

Pe principiul asta nu mai iesi din casa ca vine un meteorit si te poate lovi. Cand ai permis nu mai depinzi de nimeni si nimic ca sa te deplasezi, asta e marele avantaj, te deplasezi mai rapid, etc.

Nu sunt doar betivi si drogati la volan, se baga filtre ale politiei tot mai dese, aia sunt tinta numarul 1, ca mai sunt niste rataciti d-aia prin trafic inca neprinsi si pot face ravagii e cam aiurea, au fost atatea cazuri cand mergi linistit, regulamentar si intra un handicapat d-ala in tine si te omoara, cu tot cu familie iar ei scapa, n-am vazut atata nedreptate cum vezi in trafic la fazele de genul. Dar daca pleci cu gandul de frica, nu ai ce cauta la volan, volanul e pentru oameni stapani pe sine care nu se pierd cu firea, in trafic nu trebuie sa gresesti ca se pot intampla destule. Depinde de locul de munca, de distanta, nu e neaparat nevoie de masina, poti sa mergi si cu autobuzul pana acolo, bicicleta, pe jos (daca e destul de aproape) si asa mai departe.
Permisul si masina sunt niste investitii care merita, nu consta chiar asa o avere, daca strangi bani iti iei si o masinuta decenta, scoala de soferi depinde de oras si de masina pe care faci, mai sunt instructori care mai sug ca tantarii si mai umfla pretul orelor dar sunt tot mai rari. Examenul teoretic (sala) e foarte usoara, intrebarile de la examen le gasesti pe DRPCIV, faci chestionare la greu, citesti si legislatia si nu vor fi probleme, mare atentie, nu trebuie sa le tocesti ci sa le inveti logic, sa intelegi ce ai citit, ca majoritatea d-aia pica traseul pentru ca au tocit la sala iar la traseu nu stiu ce sa faca, nu stiu sa aplice regulile, dar daca inveti regulile, sa stii sa le aplici si daca stapanesti masina si te descurci la scoala nu vei avea probleme in a lua permisul.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Mulțumesc de informare. Păstrez răspunsul, poate in viitor îmi va fi de folos sau altcuiva la nevoie.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă faci muncă de teren (delivery, secretară la vreun notar, unde esti mai mult pe drumuri pe la cadastru, reporter de teren, profesor in afara localității etc) e bine să ai permis, fiindcă e mai mult in avantajul tău, nu in cel al angajatorilor.

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Eh,acum îmi e tot mai clară treaba! Mulțumesc!

| EllaAndreea1655 a răspuns:

Depinde, in majoritatea locurilor de munca sau toate masina tine ca fiind un lucru personal, care nu are legatura cu locul de munca. Este doar alegerea ta daca vrei sau nu sa ai acest obiect. Nu te poate da nimeni afara sau sa aiba diferite pareri pe acest subiect cat timp el nu tine de munca. Deci stai linistita