| anonim_4396 a întrebat:

Cinci linguri mari de fulgi de orz cam cate grame pot avea? Au oare 100de grame?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Cam 25 g cu varf si 12 g rasa, deci 125 g cu varf si 60 rase. Cum 100 g fulgi au cam 350 Kcal, avem 1, 25 x 350 = 440 rotunjit. Carbo, asta e.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

O lingura = 25 g cu varf si 12 g, 440 de calori 5 linguri, inteleg, tu ce spui sa mai reduc din linguri? consum calori in valoare de 1250 de calori, plus ca pun cam 200 ml de lapte

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Lapte de 1, 5 % grasime are 90 Kcal 200 ml
3, 5 % are 130 K 200 ml (g)
de 0, 1 are cam 65

Nu stiu ce sa faci, fa cum crezi doar sa te incadrezi, ia-ti un cantar de bucatarie din ala de 100 lei din supermarket si cantareste exact, ca e mult mai bine.
Toti e sa ai pe zi 1250 alea pe care le vrei, ca asa dai jos cam 4-4, 5 Kile lunar jos.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

2 kg vreau pe luna, am rata metabolica de 1725 de calori

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nu ai, ai 2200-2400 cam, ca sa slabesti 2 Kg trebuie sa ai 500 K/zi in minus.
Calculul cu calculatoarele de pe net nu-s okey, si nici ceasurile, mie imi dadea 1650 si ard 2400.
Eu am verificat practic, tu nu stiu.
Adica nu sti cum slabesti si in cat timp cu aceste 1250/zi, daca ai dat 2 Kg/lunar, da, atata arzi cat ai zis, daca nu ai verificat inca, e ca mine.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

De cateva zile am inceput experimentul

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

La inceput scriam jos ce manc, nu aveam o limita, vream sa elimin alimentele nesanatoase si sa vad de cele sanatoase care imi plac si nu-mi dau greata ca multe imi dau, am slabit 6 kg in 4 luni, putin, dar acum mi am impus limita asta, man eu nu fac efort fizic deloc

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Ca sa slab 6 Kg in 4 luni, ai avut un deficit caloric de 335 Kcal/zi, din cat ardeai pentru mentinere, ai slabit 1, 5 Kg lunar adica 10500 K ai avut pe luna in minus, impartit la 30 da cat am zis.

Nu cont ca nu faci efort zici, eu stand ard 2400 cam. Daca faci efort slabesti mai repede doar. De aia se zica ca dieta 80 % si sportu doar 15-20 %, ca...
Cu 1200 zilnic Kcal slabeam minim 4-4, 5 Kg lunar.

Acuma ramane sa stii, dar nu stii cate kcal/zi ai mancat in alea 4 luni, dar nu ai notat, sa calculezi acum, zilnic tot, dar ar trebui sa ai cantar.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Stii cum e,era vara, au mai venit rudele mele din strainate, am mai bagat carne la greu, mai o zi de nastere, mai o zi in oras cu prieteni, nu am tinut cont de tot

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Daca nu ai tinut aia este, daca masurai diferenta de greutate in plus sau minus, aflai cate Kcal ai avut in plus sau in minus, chiar daca nu stiai cat ardeai precis. Dar conteaza sa dai Kg ce le doresti jos.