| SelenaTpu a întrebat:

-Cine a fost Taica Lazăr?
Văd pe net că e un magazin, dar am avut o colegă care îl tot folosea în expresii și nu am ajuns să o întreb.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Era un magazin second hand unde te puteai îmbrăca foarte ieftin.

| relian a răspuns:

Taica Lazar era un evreu care facea comert cu lucruri vechi, prin Bucuresti, un fel de bazar, asta acu o suta sau o suta si ceva de ani.Era cunoscut de oameni pentru ca afacerea mergea destul de bine.

Ce sa gindit sa faca omu? Ca orice evreu pentru care munca "e pentru tractoare" laughing si-a luat un carut,uite cal nu avea,deci carut si mergea pe strazi,striga,cumpara lucruri vechi ce la unia nu le mai trebuia.

Deci omu stringea,dar platea,deci el platea pe acele lucruri,haine,incaltari,mobila,orice oamenii voiau sa arunce,ori nu le mai trebuia.
Lazar negocia cu omu,cauta normal ca orice negustor sa dea cit mai putin,apoi cara lucrurile in bazarul lui,acolo angajase citiva meseriasi, timplari, croitori, pantofari si repara lucrurile, le parfuma laughing le da cu lac, le facea de lua ochii clientului.

Deci era un afacerist de asta micut.Probabil multi nu stiu, mai ales cei care nu s-au nascut, crescut prin Bucuresti.Deci a fost cineva real, mai toate aceste personaje ce oamenii astazi folosesc in experesii au existat.

| Brizbriz a răspuns (pentru relian):

Iar acum se numeste... olxhee hee

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

A răspuns bine relian: taica Lazăr a fost un comerciant evreu din secolul XIX.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreun personaj inventat.

| Lorena6879 a răspuns:

Tu ești in poza de profil?

| rumi36 a răspuns:

Probabil colegei tale îi plăcea cum sună și a zis să-l folosească, din câte văd și eu pe net e un fel de magazin de caritate