| Superior a întrebat:

Cine are dreptul sa judece binele de rau?

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pulea spataru

| RAY a răspuns:

Daca te ucid ce spui e de bine sau de rău? Pentru mine da, te mânc, nu mor de foame, poate ai si ceva bani, haine pe tine.

Pentru tine asta înseamna sfârșitul, trăim in/la apogeul ipocriziei umane, sensibili al dracu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De multe ori, posteritatea după 1000 de ani. Cine are forța să aplice dreptul.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Toti si niciunul pana la urma.

| LoveSleep a răspuns:

Cine stie sigur ce e bine si ce e rau?

Daca ne decidem toti ca e bine sa omori oameni si nu e bine da mănânci shaorma nu inseamna ca e adevărul general valabil.

| Dismally a răspuns:

Doar eu am dreptul si puterea de a judeca ce este bine si ce este rau pentru mine!

| oglindasultanului a răspuns:

Numele tau, numai cel care conduce gruparea careia apartii, acela iti face legea ce e bine/rau.

| mastadont a răspuns:

Fiecare judecă pentru el, pentru că binele și răul sunt relative și se raportează strict la propria persoană. Dacă eu tai un porc și îl mănânc e bine pentru mine pentru că sunt sătul și gras, dar pentru porc, sau pentru cel de la care am luat porcul, poate nu e așa de bine că nu mai are ce băga-n el. Dar poate e și mai bine, că l-am plătit baban pentru porc. Sau poate e rău pentru el, că n-are ce face cu banii și mai bine rămânea cu porcul.

| FreddieM a răspuns:

Nu este un drept. Si ai folosit gresit cuvantul,, a judeca''. Poti macar sa observi si sa analizzi si eventual sa iei niste lectii daca ceva nu e in regula. Deosebirea raului de bine, este de fapt o insusire naturala, e suficient sa faci putin uz de intelepciune si nu dai gres.
Cheers

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Fiecare în parte are capacitatea de a deosebi binele de rău.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Dumnezeul doar el

| Saiko10 a răspuns:

Toate persoanele cu o capacitate mentala normala si peste.

| SkateFunk a răspuns:

Oricine este capabil de asta.
Expresia de bine si rau este ceva relativ, dupa parerea mea, iti explic si de ce.
Toti judecam automat cu creierul indiferent ca vrem sau nu, orice preluam cu simturile pe moment probabil sau dupa un timp, dupa ce realizam acel lucru. Ne gandim daca e bun sau nu.
Tocmai de asta eu personal am ajuns la concluzia ca nu exista bine si rau(de asta am zis ca e relativ)ca noi alegem ce e bine si rau dupa cum am perceput cu simturile,(stiu, ma repet)si vorbesc la trecut pentru ca, deja am judecat ce e bine si rau, acum mii de ani, si din generatie in generatie s-a transmis de la unii la altii aceasta gena de gandire, dar sunt oameni ca si mine (me, an intellectual laughing, care la un moment dat dupa atatea trairi si experiente, au ajuns la simpla conzluzie cum ca nu exista bine si rau, doar o mixtura pe care o definim asa ca sa despartim ceea ce e sa faci si ceea ce nu, moralitate mai pe scurt.
Sunt atatea exemple p care as putea sa ti le enumar dar, deja e 6 dimineata si sunt vb aia, cam rupt laughing
Oricum gandeste-te la cel mai simplu dintre exemple:
Animalele, ele judeca binele de rau? think
Daca consideri ca da, la ce nivel crezi ca o fac? comparativ cu omul, asta ar trebui sa te gandesti big grin si automat sa iti dai seama ca totul e relativ in general si ca simturile, circuitele din creier, definesc tot ce ne inconjoara.

| OmulCuÎntrebăriInteresante a răspuns:

Doar "Dumnezeu, Tatăl atotțiitorul, făcătorul cerului și al pământului, văzutelor tuturor nevăzutelor" și Domnul "Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul născut, Care din Tatăl S-a născut, mai-nainte de toți vecii".

| SilentRain a răspuns (pentru OmulCuÎntrebăriInteresante):

Da... acel personaj mirific, a cărui existență este o incertitudine care înclină spre lipsa "Lui " absolută
Era mai plauzibil daca ziceai Moș Crăciun laughing