| anonim_4396 a întrebat:

Cine are meritul mai mare? Creierul din spatele unei operatiuni, idei, actiuni sau executantul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In istorie, de-a lungul timpului, au ramas NUME ale unor creiere. E adevarat ca in spatele lor s-au aflat, poate, multimi, insa doar unul a fost creierul. Faptuitorii il ajuta doar sa puna in practica idei marete, sau mai putin grandioase, alteori, din pacate, abjecte, insa cel ce gandeste strategia este cel cu calitati de lider. Meritul celorlalti este ca au stiut sa aplice, punct cu punct, ceea ce un strateg a gandit si elaborat!

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Eu as spune creierul.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Creierul din spatele acţiunii pentru că executarea de obicei nu e grea, ordinea şi modul execuţiei în schimb sunt rezultatul unei ample gândiri. Iată un banc de pe vremea lui Ceauşescu ce poate explica într-un fel asta:
"O femeie rămâne cu maşina în mijlocul drumului. Se stricase. Ridică ea capota, se uită cu privirea-i bovină, nu înţelege nimic. Oftează şi se aşează pe marginea drumului.
Opreşte un nenea cu numere galbene (notă: Numere cu galben aveau voie să circule în fiecare zi!) şi zice:
- Ce s-a-ntâmplat domnişoară?
- Nu mai merge dom'le.
- Ia să vedem. - Se uită ăsta şi zice - aveţi un ciocan?
- Da, desigur.
Dă asta cu ciocanul o dată într-un punct şi apoi zice:
- Daţi cheie acum. - Dă domnişoara "cheie" şi "vruuum", porneşte.
- Vai! Vă mulţumesc mult. Ce să vă dau? Să vă dau nişte bani?!
- Da! Desigur. 100 de lei vă costă (era mult pe-atunci)
- CUM?!?! 100 de lei c-aţi dat un ciocan?!?!
- Nu doamnă. Pentru că am dat un ciocan costă 5 lei. 95 de lei costă că am ştiut UNDE să dau cu ciocanul!"

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai sint la fel de importante amindoua. Exact ca in cazul nostru.Degeaba ai creer sa gindeasca fara limite daca organismul nu te ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca vorbim de o simbioza. Se completeaza unul pe celalat.