| SilentRain a întrebat:

Cine consideri că a jucat un rol important în formarea ta ca și adult in copilărie?

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

YouTube.

36 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu

| gemeni6226 a răspuns:

Parintii in primul rind dar o mare influenta au avut si bunicii si cele doua surori ale mamei.Dar amprenta cea mai puternica asupra mea au lasat totusi parintii mei mama si tata.De la mama am mostenit tot ceea ce este bun in mine, iar duritatea si severitatea pe care trebuie sa afisez in fata persoanelor nepotrivite de la tata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Părinții și frații mei mai mari

| Jus7t a răspuns:

Nu trebuie sa consideri... părinții joaca un rol Important, de aia nu e bine ca handicapații sa aibă copii.

| DenqOO a răspuns:

Parintii

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Toti cu care m-am intalnit.

| CostinAlamariu a răspuns:

In afara de parinti nimeni. In copilarie mai mult copilaream.
După în adolescenta pot să spun că m-au influentat oameni ca Dostoievski și Platon

| MrAM a răspuns:

Atat parintii cat si activitatile prestate. Si prin activitati ma refer la sport, muzica, socializare, educatie etc

| Yuoia a răspuns (pentru Jus7t):

Gestanti? Serios? Nu cumva nu cunosti intelesul acestui cuvant?

| Yuoia a răspuns:

In afara de familie, am avut si profesori foarte buni. Adevarati dascali. Se ocupau si de educatia noastra, nu numai de a preda o materie. Dar asta era demult, pe vremea comunistilor.

| Jus7t a răspuns (pentru Yuoia):

Shhh.

| Freya1 a răspuns:

Eu singura.Mi-a trebuit sa ma schimb in functie de situații ca sa pot creste si sa ma pot maturizat.
Nu sunt un adult chiar complet într-adevăr, dar sincer doar mie trebuie sa imi multumesc pentru gândirea pe care o am acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce inseamna sa fi adult? Sa lucrii, sa iti castigi banii?->asta da Check. Dar in rest in afara de ceva experiente de comportament nu ma consider diferit fata de cand eram copil

| Saiko10 a răspuns:

Eu si numai eu, nu am fost ajutat de parinti deloc.

| Saiko10 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, inseamna sa ai peste 18 ani.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Parintii si prietenii adulti. Si putin profesorii.

| T0T a răspuns:

Aș completa răspunsul lui Bogdan: „Toți și toate ce am întâlnit".

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Freya1):

Cum adica tu singura? happy
Ai continuat cu "in functie de situatii", ce ar duce ca si acele situatii au jucat un anumit rol, nu? Si cine a creat acele situatii involunare sau volunare? Probabil alte persoane, sau pur si simplu momente ale timpului.

| Freya1 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Bun,ok,timpul si viata a contribuit.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Freya1):

Dar tot sa nu fie legat si de alte persoane thinking

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Am 18 ani, teoretic sunt si eu adult happy! Profesoara de engleza si scriitoarea J.K. Rowling!

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Respect!

| Freya1 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Păi nu prea e.
Adică hai sa zic mai altfel ca stiu eu am luat doar partea buna a lucrurilor si inteleg ce vrei sa zici tu.
Într-adevăr, daca sunt anxioasa nu e vina doar a mea, ci si a problemelor din copilărie, a familiei etc. Daca sunt mai autoritară e si moștenire de familie si probabil mediul in care am crescut. Daca am suferit din dragoste e si vina celor cu care am fost.Inteleg ca asta vrei sa expui, dar eu ma refeream strict doar la reușite, sau la felul în care am trecut peste anumite lucuri, m-am luptat sau acceptat anumite lucuri.Astea le-am făcut si reusit singura nu cu ajutorul nimănui.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Freya1):

Dap, ai dreptate. Normal ca tu ai reusit singura, si te felicit pentru acest lucru.

Si reusitele si momentele mai putin placute, consider ca fac parte tot dintr-un intreg.
Dar da, probabil ca eu sa nu am o perceptie asa buna despre aceste lucruri si poate de asta am zis sa comentez. Imi cer scuze daca nu m-am exprimat bine big grin

Desi nu imi place sa dau exemplul meu, o sa il dau, sa intelegi la ce m-am referit. Cand eram mic am avut momente frumoase in copilarie, dar si momente mai putin frumoase, momente care aproape m-au facut sa cedez si sa cred ca asa trebuie sa fie viata.

Dar pe scurt, am vazut cum erau celelalte persoane, sau mai bine zis cum nu ar trebui sa fie, mai ales ai mei, si cumva am stiut ce NU vreau sa fac cand o sa mai cresc. Si acum, cu toate ca sunt inca tanar, ce stiu eu... dar le sunt recunoscator acelor momente foarte urate, si implicit acelor persoane, pentru ca acestea m-au facut sa fiu cum sunt acum. Dar am vazut si bucuria in lume, si tot legat de lume... acest lucru m-a ajutat.

Sa spunem ca "cine consideram ca a jucat un rol important in formarea" unei piramide de exemplu, si sa zicem ca piramida in sine... nu ar fi chiar corect spuns. Desigur ca o parte din piramida, ca aceasta este baza, dar nici nu ar exista fara alti factori inconjuratori.

Indirect spus, pe langa subiect, posibil ca si persoana de acum 1000 de ani, stra stra stra stra bunicul tau te-a ajutat indirect sa fii persoana care esti acum. Dar asta este o alta poveste deja.

Mersi de raspuns, numai bine! ^_^

| Freya1 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu are nimic, tu ai vorbit la general si eu doar despre un anumit criteriu.Am inteles de la început ce ai zis doar ca eu am preferat sa ma refer doar la lucrurile bune.

Si oricum, se pare ca eu nu sunt chiar atat de buna sa apreciez si oameni ce au facut rau, chiar daca am invatat din asta big grin.Consider ca decat sa învăț chinuindu-ma mai bine nu stiu.
Uite spre exemplu tata consuma si consumă alcool.Nu ne bătea dar ne terorizat psihic, făcea scandaluri etc.Eh,în loc sa faca asa ca sa imi dau seama ca alcoolul nu e bun, preferam sa imi spuna.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Freya1):

Da, exact asa facea si al meu sad

| SilentRain explică (pentru DoarBogdan):

Eh,bine avem toți trei ceva in comun laughing)
Bateți palma

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru SilentRain):

Cred ca plecand de la asta, putem gasi mai multe laughing

| SilentRain explică (pentru Freya1):

Trecut te definește Naty
Poate dacă îți spune și nu ai fii trăit toată asta, poate nu ai fii înțeles

| SilentRain explică (pentru DoarBogdan):

Oricum la capitolul asta nu mă bateți
Dar sunt mândră de trecutul meu, ma cicălit și n-am ajuns sa bocesc din orice fleac cum fac unii big grin