| anonim_4396 a întrebat:

Cine ești?

Nu doresc răspunsuri în care să-mi spuneți numele vostru sau să-mi spuneți "eu sunt eu".

Răspuns Câştigător
| GoldenZenith a răspuns:

Cine sunt eu?

Eu sunt cine trebuie sa fiu pentru a nu deveni altcineva. Sunt suma tuturor amintirilor și trăirilor mele in ăștia 23 de ani de viață. Sunt un om, mai presupus de toate. Sunt o imperfecțiune perfecta și totuși incompletă. Uneori sunt cine vreau eu sa fiu, dar tot la mine, cea autentică, revin. Alteori nu știu cine sunt și uitându mă în oglinda, vad pe cineva care ar putea fi altceva, și totuși nu e. Deci ba da, eu chiar sunt eu.

29 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

O întâmplare. Rezultatul unei succesiuni de întâmplări.

| mgtow a răspuns:

Un roman care contribuie la stabilitatea economiei britanice, daca nu eram eu si alti soferi straini veniti in GB se duceau pe furis de mult cu economia lor. Ne ocupam cu livrarea containerelor si repozitionarea acestora pentru a fi reutilizate. Ultima livrare de azi a fost un 20ft cu ADR pentru america :)) si habar n-am cu ce m.am intors inapoi. https://www.youtube.com/watch?v=3AxaZj6J15g

| RAY a răspuns:

Eu sunt EU,inainte de mine nu a fost nimeni si nici dupa mine nu va nici un manturitor, versetul meu preferat biblic, cu toti suntem unicati, praf de stele atat, suntem unici

| Drimmero a răspuns:

Sunt un om normal, prefer sa ma cred un barbat matur, uneori am si eu momentele mele cand am chef de caterinca si uit de maturitate.

Ce pot sa zic despre mine...imi plac putine lucruri si displac multe altele.
Boala mea este fotbalul de cand ma stiu, fan infocat al echipei Arsenal, care reprezinta iubirea mea cea mai mare de cand mama m-a facut,, dar asta nu inseamna ca n-am si alte pasiuni, ca toti ceilalti imi place sa calatoresc, sa ascult muzica, sa vad filme, dar astea sunt deja lucruri firesti pe care le face toata omenirea/

| Frank51 a răspuns:

O persoana de gen masculin in varsta de 22 de ani cu aspiratii exagerate, extrem de superficial si ignorant, dar uneori rabdator si perseverent. Sunt multumit cu mine.

| SilentRain a răspuns:

Cel mai mare cosmar al tău, muhahaha

| OldSoul a răspuns:

Un narcisist atat de mare incat nu pot fi descris in cuvinte.

| Sn4k3 a răspuns:

Daca nu vrei un raspuns simplu, ia de aici:

Cine sunt eu? (I)
Cred ca orice demers de dezvoltare personala porneste de la aceasta intrebare fundamentala: Cine sunt eu?

Va propun astazi un instrument folosit in coaching si care ne poate ajuta in calatoria catre noi insine – matricea identitatii (identity matrix), apartinand lui Robert Dilts.

Mi-a placut aceasta abordare deoarece este "holistica": nu suntem un singur EU, ci mult mai multe fatete ale acestei identitati.

Identitatea – o superpozitie de identitati
Robert Dilts se inspira evident din descoperirile fizicii cuantice legate de superpozitie. Fizica cuantica defineste superpozitia ca suma pozitiilor la care un corp se poate afla la un moment dat pana cand este observata. Daca ne gandim de exemplu la un electron, doar faptul ca noi il observam il "ingheata" intr-un punct; el se afla de fapt intr-o continua miscare.

La fel, identitatea este definita ca o superpozitie, o juxtapunere de ce am fost, suntem si am putea fi. Aceasta privire mai larga asupra identitatii este foarte utila in momentele de blocaj.

In impas, credem ca identitatea noastra este statica – ne identificam cu problema care ne tine pe loc si nu mai stim ce altceva am putea fi. Stiind ca avem "mai multe identitati", ne putem privi dincolo de aceasta limita aparenta si merge mai departe.

Cine sunt eu sau… cine cred ca sunt eu?
Inainte de a raspunde la intrebarea "Cine sunt eu?", va mai propun o diferentiere. Este important sa facem distinctia intre ceea ce suntem noi si ceea ce credem noi ca suntem. Asa cum "harta nu este teritoriul", nici identitatea noastra nu se confunda cu conceptia noastra despre identitate.

In plus, modul in care ne percepem noi identitatea ne poate sustine sau limita dezvoltarea. De exemplu, daca ne identificam cu trecutul nostru, putem deveni usor prizonierii acestuia. Pe de alta parte, daca ne identificam cu potentialul nostru, uitandu-ne catre ce am putea deveni, este posibil sa ne auto-sustinem in demersurile noastre de crestere.

Primele doua raspunsuri
Pentru a ne largi cadrul de referinta, Robert Dilts ne propune 6 raspunsuri la intrebarea "Cine sunt eu?".

Primul raspuns este: Esti cine esti deja si cine vrei sa fii. Acesta este nucleul tau cu care esti multumit. Esti suma succeselor tale si satisfactia pe care ele ti-au adus-o. Esti suma calitatilor tale. Esti ceea ce ai obtinut si ti-ai dorit atat de mult. Esti tu cu toate lucrurile tale bune.

Esti tu in momentele in care esti prezent, deschis sau atent. Esti tu cel care emana energie pozitiva. Esti tu atunci cand reusesti, cand esti din ce in ce mai bun fata de cel care ai fost.

Esti darul tau unic, pe care il stii doar tu…

Totodata, esti cine esti deja si cine nu vrei sa fii. Esti "umbra" ta. Identitatea ta inseamna si defectele tale, pe care uneori le recunosti, alteori nu…

Esti tu cel care uneori (se) minte, (se) tradeaza, (se) pierde. Esti tu cel care uneori te blochezi, esti tu care nu a realizat intotdeauna ce si-a propus, esti indoiala, esti neincredere, esti teama, esti furie.

Si ti-e greu sa te vezi asa. Esti si ceea ce crezi tu ca este inacceptabil despre tine si ceea ce te face sa te simti rusinat sau vinovat. Esti ambivalent, esti lumina si umbra in acelasi timp si fiind OM, nimic din ce este omenesc nu iti este strain…

| Hammurabi a răspuns:

Sunt ăla care bea o bere uitându-se pe monitor la aberația ta de întrebare. laughing))))

| mentholinks a răspuns:

Imposibil de spus in cuvinte.

| FaraNumePls a răspuns:

Sunt o persoana normala. Glumesccccc, sunt un depresiv laughing

| ForeverAlone97 a răspuns:

Un luptator destul de bun

| Justme1997 a răspuns:

Sunt un eșec al societății

| mentholinks a răspuns (pentru Justme1997):

Societatea e un esec nu noi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O pisica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt toti, numai eu nu.

| PumpkinDoll a răspuns:

Ceva tot sunt

| mihaicelsfant a răspuns:

Nimic.

| Alfred0703 a răspuns:

Sunt mostenitorul tronului, de ce intrebi?

| IoanaRoman09 a răspuns:

Habar n-am

| Yee a răspuns:

Yee(Saut)! Sunt un tip ce pierde vremea cu meme-urile pe net.

| UnTipObisnuit a răspuns:

O creatura aleatorie pe baza de carbon.

Am ajuns aici prin pur noroc. Eu, din alte milioane de alte posibilitati de persoane care puteau iesi in acea noapte. Se putea ca figura mea paterna sa se fi protejat in noaptea aia si puf, nu mai eram. Sau mama sa fi luat o pastila. Sau pur si simplu, se putea ca un ovul sa se fi fecundat inainte sa ma fi nascut eu, care din nou, m-ar fi lasat in neexistenta (discutabil).

Sunt un elev nu atat de genial. Am dat la cel mai greu profil pentru ca na, ziceam ca o sa ma pun pe invatat in vacanta aceea de vara inainte de clasa a9-a (sunt a 10-a si tot ma apuc sa invat la mate de 2 ani).

Sunt un lenes. Ce pretinde ca mai stie 2-3 chestii, ceva astronomie, mai ceva informatica, putina biologie, dar toate doar asa, pe la suprafata fara intrare in amanunte sau sa studiez ore per subiect. In rest. 60% din zi o am ocupata jucandu-ma jocuri video, orice distragere de la realitate ajuta.

Am probleme, dar de care imi place sa fug. De ce le-as confrunta? Mai bine le las sa creasca.

Lenea este cea mai caracteristica trasatura. Ma apuc, nu termin decat daca pe maine este termenul limita si atunci tind sa aman pe cat posibil. Vara aceasta am incercat cateva lucruri. Sa am program, un orar. Sa am o rutina. A functionat putin, pana sa inceapa scoala.

Maine am test la matematica din tot capitolul, am zis ca de acum chiar invat, mai ales ca peste 1 saptamana am teza, dar asa zic mereu.

Nu cred ca voi iesi candva din cercul acesta vicios.

Acum vad. Stiu ceva putina informatica. Poate nu o sa mor de foame, prost nu sunt, depinde doar de ce decizii fac.

| Demetrov a răspuns:

Cel mai mare jeg de pe Terra.

| AlMaDi a răspuns:

O calatoare.

| DeDeDeeaSweety a răspuns:

Sunt o fata timida, cu o inteligenta medie, cuminte, cu un job normal careia i se cere sa fie o printesa, un fotomodel, o regina, milionara in euro

| Delilahhh a răspuns:

O artista plecate din tara de la prea mult bine.

| Thyself a răspuns:

Dumnezeu

| PinkFlowers a răspuns:

Sunt omul ala care vrea sa evolueze cat traieste si cat poate sa se distreze intr-un mod frumos.

| byasammyx a răspuns:

O persoana cu multe asteptari de la cei din jur dar cu putine premize.