| lorycool a întrebat:

Cine imi spune cat mai multe nume care incep cu litera "a", primeste fundita happy.

13 răspunsuri:
| Tweetymrrr a răspuns:

ANA
ana-maria
andreea
andrei
andruta
alexandru
alexandra
alice
andra
adelina
adelon
andra-ada
alin
alina
antonia
amber
alberto alberta
anastasia
aurelia
aurica
aurel
andi
andru
arthur
avram
anatolie
adi
adina
alissa
angela
angelica
arina
aurora
aurola
Cred ca sunt acteva exemple des intalnitebatting eyelashes

| Biby a răspuns:

Buna!
Adela: necunoscuta, nobila, mari cochete, vesele, schimbat-oare.
Adelina/Alina: originea numelui este "Adal" ("nobil" in germana veche).
Adriana: numele vine de la "Hadrianus", nume de origine latina ce inseamna "originar de langa Marea Adriatica".
Afina;
Agata: pretioasa, pura, stralucitoare. Femei vioaie, frumoase, muziciene, iubind placerile si arta, destul de inteligente pentru a parveni, dar temandu-se de emotiile puternice.
Agnes: pura, blanda, fragilitatea, tandretea. Agnesele sunt (sau ar trebui sa fie) femei fragile, dragute, timide si care se sacrifica.
Aimee: draga, gratioasa, blanda, placuta, buna, stiind sa pastreze iubirea, simple, intelepte, modeste, consacrate unei lungi fericiri si unei batraneti linistite.
Alba: alba, nevinovatie, puritate.
Alexandra: de la "Alexandros", nume grecesc care inseamna "protector al barbatilor / al oamenilor". Personalitatea tanarului rege, urcat pe tron la varsta de douazeci de ani, i-a sedus imediat pe greci care au vazut in el reincarnarea lui Ariile din Mada. Alexandru il stia pe Homer pe de rost si intona imnurile lui Pindar. Se pricepea atat la geometrie, cat �i la astronomie sau filosofie. Iubea artele la fel de mult ca stiintele naturii sau matematica. Indemanarea si forta fizica, alaturi de legendara sa frumusete fizica, i-au adus numeroase succese feminine, in fine, cruzimea lui pe timp de razboi nu ridica nici un dubiu asupra hotararii sale.
Alexandrina: de la "Alexandros", nume grecesc care inseamna "protector al barbatilor / al oamenilor".
Alice: imblanzitoarea. Se potriveste femeilor inalte, mari, sculpturale dar si celor mici, agreabile, mandre. Domina prin farmecul lor.
Alina: blandete, indolenta, echitate, cu gusturi fine, cu sentimente si simtul datoriei.
Alma: derivat din expresia latineasca insemnand "dragut / amabil".
Amelia: nume vechi germanic care inseamna "munca".
Amanda: de la "amanda / amandus", o fraza latineasca insemnand "una care trebuie iubita".
Ana/Anca: de la "channah", nume evreiesc care inseamna "gratia favorita". Femei miloase, cu spirit sanatos, sincere, curajoase, sotii bune, mame bune, caritabile.
Ana-Maria;
Anamaria;
Andreea: de la "Andreas", nume masculin grecesc care inseamna "razboinic".
Antonia: de la "Antoniu" (nume de origine latina care inseamna "a fost pierdut") sau de la cuvantul latin "antius" (avangardistul).
Anastasia: provine din grecescul "athanasius" (nemuritorul).
Augusta/Augustina: de la cuvantul latin "revenit". Maretie, noblete, inteligenta, mandrie.
Aurelia: de la "Aurelius", nume de origine latina, insemnand "aurita / auritul".
Aurola: in limba latina inseamna "zori / rasarit".

| Biencush a răspuns:

Abel Ada Adam Adela
Adelaida Adelaide Adelin Adelina
Adeline Adi Adina Adolf
Adonis Adria Adrian Adriana
Afina Afrodita Agata Aglaia
Agnes Agneta Ahile Ahmed
Aida Aimee Alan Alba
Albert Alberta Albertina Albin
Aldebaran Alesia Alessandra Alessandro
Alex Alexandra Alexandrina Alexandru
Alexia Alfons Alfonso Alfred
Ali Alice Alicia Alin
Alina Alis Alisia Alma
Altita Amadeus Amalia Amanda
Amando Ambra Ambrozie Amelia
Amza Ana Ana-Maria Anabella
Anamaria Anastasia Anastasie Anastasiu
Anatol Anatoloie Anca Ancuta
Anda Andaluzia Andra Andrada
Andreea Andrei Andreia Andromeda
Anemona Anemone Aneta Anette
Angela Angelina Anghel Anghelus
Ani Anica Anisoara Anita
Antigona Antita Anton Antonela
Antonia Antonie Antoniu Apollo
Apolo Apolonia Apostol April
Arcadie Areta Arghir Arhimede
Ariadna Arina Aristide Armand
Arnold Aron Arpad Arsenie
Artemis Artemisa Arthur Astrid
Atanasia Atanasie Atena Athena
Attila August Augusta Augustin
Augustina Aura Aurel Aurelia
Aurelian Aurelius Aurica Aurora
Avram Azaleea Aziz

| mysterious a răspuns:

Adam
Adina
Adrian
Adriana
Alexandru
Alin
Alina
Ana
Anastasia
Anca
Anda
Andrei
Angela
Anghel
Anton
Apostol
Arghir
Aurel
Aurelia
Adela
Adelina
Aurora
Andra
Alexia
Alice
Andrada
Andreas
Alessia
Alessandra

| Razvan1807138078340 a răspuns:

Ana, alexandra, adina, adelina, alex, alina, alin, andra, andrada, andrei

| jump a răspuns:

Ana
anca
andrei
andreea
ana-maria
alexandra
alexandru
annemarie
alice
andra
alex
andrusca
al pacino, al bundy, al patrichii, al dracul...hee hee

| ăăăă a răspuns:

Eu stiu niste nume. dar iti voi spune si de fete si de baiati.si ce inseamna(semnificatia lorwinking! okbig grin?

Fete:

Adela=serenitate, noblete
Adele=nobil
Adelina=nobil, stil, dulce
Adena=delicat
Adina=podoaba, placere
Adriana=din Hadria, bucurie, iubire, fericire
Agapia=dragoste fata de aproape, comunitate, solidaritate, uniune
Agripina=nascut cu picioarele inainte, cal salbatic
Alba=aurora, zori
Alexandra=aparator, protector
Ama=nascut sambata
Amedeia=iubirea lui Dumnezeu
Amoreea=dragoste, iubire
Analia=milos
Anania=Domnul este indurator, Domnul este apararea mea
Aneta=milostenie
Angela=mesager al lui Dumnezeu
Angelica=angelic
Anica=milostiv
Antanasia=nemuritor
Antoneta=floare
Antonia=nepretuit, demn de lauda, frumos, floare
Anu stiuka=a avea mila, a binevoi
Aspasia=tacut, dorit
Aurora=rasarit
Agripina=cal salbatic
Amoreea=dragoste, iubire

Baieti:

Adelin=nobil, delicat, dulce
Adrian=din Hadria
Alecu=a apara, ajuta, om, omul care ajuta
Alexandru=a proteja, protectorul omenirii, a apara, a ajuta, om, omul care ajuta
Alin=bland, gingas, nobil
Ambrozie=nemuritor, hrana aromata a zeilor, divin, dumnezeiesc
Anastasiu=inviere din moarte
Andrei=curajos, luptator
Antim=a prospera
Anton=floare, nepretuit, demn de lauda
Antonie=floare
Apostol=cel trimis, misionar, propagator inflacarat al unei idei
Arghir=frate drag
Ari=leu, vultur, brav, pacat
Armand=soldat, protector, tare, puternic, putere
Aron=munte de putere
Arsenie=viril, barbatesc
Arthur=piatra, vultur
Artur=urs, barbat
Atanasie=nemuritor, nemurire
Augustin=cel care trezeste viata

Sper ca te-am ajutat big grin! papa:*

| Teleshpenker a răspuns:

Adina
alina
alin
andreea
andrei
alexandra
alex
anastasia
alice
andrada
andra
ana_maria
ana
antonia
adriana
amber
ashley
amelia
alexandru
adrian

| lorycool explică:

Vreau si eu sa vad cat de multe nume sunt cu a happy Hai continuati~~

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anemona, angela, anica, andruta, andrada, adina, amalia, ancuta, alina, andreea, anita, ana, aura, anamaria, ayemi, adriana, adela, adelina, aneta, alice, amanda, anabella, anastasia/anastasie, antonela, afrodita, arina, aurora, anda, aurelia, ada, acelya, adele, adonia, agafia, agapia, augustina, alesia/alessia, alecsandrina, alexandra, alexia

| Alexandra_5259 a răspuns:

Andreia, Anca, Adelina, Ana, Anastasia, Aureia, Andreea, Andrei, Adelin, Alexandra, Alexandru, Alice, Andra, Andruta, Alina, Ann, Anny.

| foxymaryana a răspuns:

Originea numelui Ancuta