| RAY a întrebat:

Cine locuieste in Germania? In ce land stai? Cum a fost la inceput?

2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

2015-2019 am locuit în Germania, in landul Renania de Nord-Westfalia, Luedesncheid. Primul an a fost frumos comparam multe din România, abia după ce am învățat cum stă treabă mai bine, nu mi-a mai plăcut atât de mult. Chiar daca începusem sa le invat limba, acomodarea mea nu a fost una ok. Vremea, oamenii, modul de gândire nu mi-a plăcut și tot sufeream mai mult de Grecia. Așa că, la finalul lui februarie, am părăsit după 4 ani Germania definitiv, intorcandu-ma acasă spre Grecia? Degeaba daca ai bani și o asigurare medicala, daca nu te acomodezi într-o țară din Vestul Europei, cu o alta mentalitate, nu ai cum sa trăiești fericit, tot mai bine e acasă. Și asta am si făcut. Poate daca as fi plecat direct din Romania spre Germania, posibil să mă fi acomodat mai bine, deși trăind înainte într-o țară cu oameni calzi, Grecia, nici acomodarea mea cu nemții nu a fost una grozavă.

| Dandinelle a răspuns:

In Berlin, la inceput a fost cam dubios, nu ma asteptam sa vorbesc atat de multa engleza. De gasit chirie a fost la noroc, dar e greu in general sa gasesti ceva rezonabil ca pret si locatie. Mi-a fost greu pana am gasit lume cu care sa socializez. Cu mancarea m-am obisnuit repede si Berlin-ul e un oras ieftin din punctul asta de vedere.