| anonim_4396 a întrebat:

Cine ma ajuta sa fac o lista de idei "cum va fi lumea in anul 2400"?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Începe cu Cine a zis că va mai fi?

| rapandula a răspuns:

Fara cercetari complexe si exacte in orice domeniu, oricine poate deveni prezicator.

| EllaAndreea1655 a răspuns:

Incearca sa exprimi propriile tale idei, ce consideri tu ca va fi pe atunci. Dar te pot ajuta si eu cu cateva
-stiinta masinilor v-a evolua
-tehnologia v-a ajunge la nivele superioare si va fi introdusa in orice
-perceptia oamenilor va fi alta
-oamenii de stiinta si astronauti vor face tot posibilul pentru viata pe alte planete
-viata pe terra va deveni din ce in ce mai nelocuibila, (poluare, incalzire globala, resure naturale foarte putin, inundatii, fenomenele meteo schimbatoare din cauza poluarii, etc)
-multe animale vor disparea, mai ales cele pe cale de disparitie, cercetatorii vor incerca sa readuca la viata alte specii preistorice
-etc (astea sunt cele mai cobcrete dar poti veni oricand cu completari)

| anonim_4396 explică (pentru EllaAndreea1655):

Incercam sa caut ceva idei pe net, mai exact anul 2484, dar nu gasesc nimic. Am o lista lunga, oricum imi trebuia pentru un joc, ma mir ce imaginatie saraca are lumea. Eu nu m-am gandit la incalzire globala si prostii cu extraterestrii, nu accept asa ceva, iar cu extraterestrii nu se potriveste in povestile mele terestre. Pai in ideea mea de sci-fi, eu am ajuns la holograme vii, televizoarele fiind holograme care functioneaza ca realitatea. Guvernu controleaza vremea dupa chef. Laboratoarele reproducand natura, vietati si plante, ADN mai evoluat. Nu ma pricep la cuvinte, dar deja am cercetat, se pot face metale in laborataore, plante hibrizi si alte din astea. Deci planeta urmeaza sa fie o sera imensa, cu sori artificiali care lumineaza noaptea. Eu ma mir ca nu gasesc un site destul de bun sa adune ideile marete. Exista tehnologie de curatat aerul, de controlat vremea, se pun scuturi la orase, sate high tech automatizate. am vazut pe undeva ceva povesti "de john titor" unde scria ca oamenii vor fi adunati in comunitati. (cred ca se referea la metropole dar nu a folosit cuvantul, oare de ce). Corpul uman s-ar putea transforma in robot cu superputeri. https://www.futuretimeline.net/the-far-future-2300-2999.htm#superhuman
. Nu am vazut nicaieri sa zica ceva de televizoare ca holograme in 3d (nici nu stiu cum sa le numesc, adica sa functioneze ca holoportarea). Trenurile ar fi ca un fel de capsule, care au viteza atat de mare egala cu teleportarea. Nu ar mai exista transport public. Eu nu inteleg de ce gandim mereu la cum sa distrugem si nu incercam sa creeam nimic, mereu lasam totul pe "dzeu se ocupa" vorbind de distrugere. Unde am pus listele alea. E si o retea galactica pe aici, in listele astea vechi am scris si eu prostia ca oamenii isi vor conecta mintea sa intre in calculatoare cum apare in matrix si dreamfall, dar m-am razgandit. De ce ne ocupam mintea cu minciuni prin calculatoare si nu construim ceva real?

| EllaAndreea1655 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intr un fel ai dreptate si ai o creativitate promitatoare, nici eu nu am vrut sa ma bag pe extrateresti si crestii dar am mentionat alte chestii la care nu te ai gandit. Oricum le poti folosi in acel joc pentru un asa zis univers cat mai complex happy