| anonim_4396 a întrebat:

"Cine nu se poate jertfi pe sine, nu va convinge niciodată pe nimeni." (Traian Dorz)

Sunteți de acord?

26 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

De acord. Convingi doar cand esti convins tu intratit incit sa mergi pana la moarte pentru convingerile tale.

| romeo78 a răspuns:

Nu e vorba de "jertfele" cum am văzut că unii cred că e vorba.
"Jertfirea de sine", poate fi de exemplu, renunțarea la propriile convingeri, la propriile idei, o integrare în societate, fără a fi mereu împotrivă.
"Jertfirea de sine", poate însemna a te pune deasupra propriilor interese pentru binele celorlalți sau a partenerului de viață.
"Jertfirea de sine" poate avea multe înțelesuri.

| doctorandus a răspuns:

Crestinii sunt obsedati de ideea jertfei si a martirajului, chiar dupa '89, cand nu-i mai oprima nimeni in Romania.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Dar nu este vorba doar despre martiraj...un sacrificiu mai mic tot sacrificiu se numește.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru anonim_4396):

Adică tu pentru a ta dorință,ai renunța la credință? Ți-ai sacrifica viața stând alături de un băiat violent,agresiv fizic și verbal,dependent de alcool,de droguri, de jocuri de noroc? Eu nu aș putea să îmi sacrific viața pentru așa ceva, sau pentru o asemenea persoană. Pentru mine un sacrificiu de acceptat înseamnă atunci când am familie și nu ieșim în oraș, nu cumpărăm haine, încălțăminte așa des și strângem banii pentru copii și casă.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In ziua de astazi (cum s-ar zice), multa lume este convinsa de cine nu merita big grin

| Mosotti a răspuns:

E o prostie, ce treaba are? Pot sa conving pe unu si pe altul de multe daca am argumente pe care ei le pot verifica ca sa se convinga ca asa e, ce treaba are ca pot sa ma jertfesc pe mine sau nu?

Unii din astia sunt beti sau drogati cand scriu niste din astea.

Ce treaba are puterea de sacrificiu cu asta?
Daca tu crezi ceva pe baze false, si eu iti arat dovezi ca nu e asa, te pot convinge ca e cum e, ca ma pot sacrifica la o adica pentru ceva sau nu, nu conteaza.

Mai aproape de adevar ar fi "cine nu se jertfeste pe sine, inseamna ca nu iubeste", ar putea avea putina logica asta. Adica daca persoana iubita, familie, rude, copil are nevoie de ceva, si tu printr-un sacrificiu le-ai oferi acel lucru.

| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca trebuie neaparat sa te jerfesti, adică nah, depinde si despre ce jertfă e vorba. Daca este vorba despre a mai lasa de la tine pentru o buna intelegere si pentru ca lucrurile sa meargă da, se poate aplica.Dar daca e vorba de lucuri extrem consider ca e o prostie.

| SilentRain a răspuns:

Nu

| Lukasssz a răspuns:

Nu

| mastadont a răspuns:

Nu. Hitler nu s-a jertfit și uite că a convins o țară întreagă să-l pună dictator.

| doctorandus a răspuns (pentru mastadont):

Si nici Stalin, Mao, Pol Pot, Kim Ir Sen, etc.

| ShaOfHatred a răspuns:

Da. Jertfa de sine e cea mai mare pe care o poți face. În momentul în care ești gata să te jertfești pe tine, înseamnă că știi ce vrei să faci și astfel se conving și alții de tine.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Eu nu sunt de acord.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Sincer abia mam trazit și merg către un pahar din Bucătărie să-mi fac un ceai

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Am scăpată ceai pe jos -_-

| anonim_4396 explică (pentru GraniniCuPiersica):

Eh, se mai întâmplă.

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bag la somn înapoi -_-

noapte buna LovedbyGrace

| anonim_4396 explică (pentru GraniniCuPiersica):

Noapte bună, somn ușor!
Șapte purici pe-un picior!
Și mai unul după gât,
Ca să-ți țină de urât!
Și mai unul la ureche,
Ca să-ți țină de pereche!winking

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru anonim_4396):

Ferească Dumnezeu -_-

No sawurma no lifewinking numai bine boss ai grija de tine happy

Răspuns utilizator avertizat
| SkateFunk a răspuns:

Buna, nu sunt de acord in general.Dar nu insemna ca nu e adevarat, citatul este bun, insa nu se aplica mereu, sau universal, Convingerea dupa parerea mea, tine de mai multe aspecte, sociale, financiare, de stare, de frica, de situatie, dupa insistare, dupa noroc, dupa inselare etc
Adica poti sa convingi orice fiinta dupa bunul plac depinde de situate si persoana in cauza daca accepta sa fie silita, convinsa.
Chiar si animale le poti convinge, fac o referire universala.laughing
P.S baiatu ala Mustafaonut1997, la cat a facut pe prostu' m-a facut sa rad putin laughing

| FanDirmmeo1 a răspuns:

De ce ai face asta...
In loc sa convingi pe alții nu mai bine ii ignorii și gatabig grin

| anonim_4396 explică (pentru FanDirmmeo1):

Hmmm... Dar dacă este un adevăr esențial? big grin