| anonim_4396 a întrebat:

Cine poate sa imi explice si mie cum sta treaba cu spitalele de psihiatrie?
Pe cine trebuie sa tina acolo?
Cat trebuie sa ii tina acolo?
Cand si in ce conditi au voie sa lase un pacient inapoi acasa?
Eu sunt o persoana foarte empatica dar consider ca daca o persoana are probleme psihice (ca le-a creat singura sau ca sunt din nastere e irelevant) trebuie sa stea la un spital sau acasa cu o ruda care trebuie sa o supravegheze non stop.
Am vazut acum cazul cu fata aia care a murit aruncata in fata metroului de o dementa care se presupune ca are probleme psihice nu este internata nicaieri, nici sub supravegherea nimanui si nici nu stiu sigur unde sta daca sta undeva sau daca e luata in evidenta cuiva ca nu e sanatoasa.Va urma sa o scoata nebuna sa o duca la ospiciu o tine acolo o perioada scurta ca doar nu o sa o tina pe bani statului mult timp si o va lasa din nou sa mearga unde? probabil pe la metrou sa mai impinga cate unu.De ce pentru ca nimeni nu se intereseaza daca acel om ia un tratament, este supravegheat de cineva sau are o locuinta.
Si mai aud si comentari de genul: Da ca asa e tineretul asta statea cu nasul in telefon.
De parca de fiecare data cand mergi pe drum te astepti sa te impinga unu in fata masini.Pai daca mergem pe premiza asta ar trebui si noi astea sanatosi sa omoram bolnavi psihici din cauza ca asa s-au nascut sau s-au imbolnavit si aia e...

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Naty ai dreptate in cea ai spus, cred ca nu trebuie spus mai mult
Eu sunt o persoana foarte empatica dar consider ca daca o persoana are probleme psihice (ca le-a creat singura sau ca sunt din nastere e irelevant) trebuie sa stea la un spital sau acasa cu o ruda care trebuie sa o supravegheze non stop.

| lpavel a răspuns:

Daca ajungi intr-un astfel de spital nu mai scapi de acolo pana doctorul care are grija de tine nu va fi sigur ca esti sanatos mintal 200/% mai ales ca nu se intereseaza nimeni de tine, acolo mori, e mai rau ca la puscarie...

| PersonajFictiv a răspuns:

" trebuie sa stea la un spital sau acasa cu o ruda care trebuie sa o supravegheze non stop."
-(legat de ce ai zis mai sus ) - Avand in vedere ca nu ai idee despre ce vorbesti, nu ai citit o carte de psihiatrie sau daca ai citit nu ai inteles nimic din ea, crezi prost. - nu ORICE persoana.
Legat de cazul zis de tine, da, aia trebuia supravegheata.
Apropo,asta e un caz destul de rar, majoritatea sunt chill cat sunt pe pastile.
Iar in rest, e vorba de nepasare, suntem condusi de oameni care nu dau doi bani pe noi, la ce te astepti?
Plus ca e o saracie infecta in Romania.

| Freya1 a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Ma refer la cei care au probleme serioase nu cred ca e idicat sa stea singuri....Am o vecina care a fost internata si nu stiu ce cauta acasa singura cand ea da cu cutite dupa oameni ce trec prin fata blocului sau unu care umbla dupa femei cu... ceva pe afara si in fine aia pot fi criminali si violatori de maine pe care nu ii supravegheaza nimeni

| drutzix a răspuns:

Pe cine trebuie sa tina acolo?
Persoanele cu probleme psihice grave care constituie un pericol pentru societate sau prentru ele insele.

Cat trebuie sa ii tina acolo?
Pana cand un grup de psihologi sunt siguri ca nu persoana nu va mai constitui un pericol

Cand si in ce conditi au voie sa lase un pacient inapoi acasa?
Pai cum spuneam, atunci cand persoana nu mai prezinta un pericol aceasta poate fi eliberata in grija unei rude.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu, dar doamne fereste. La nici o ora de la incident eu trecusem prin statia aia de metrou. Noroc ca nu eram femeie, gen.

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

"Noroc că nu eram femeie, gen". rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

Http://youtu.be/iEUU0uHX1Kg?t=3m22s

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Curand auzim si de un dement care uraste barbatii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si tu ar trebui sa fii internata acolo. Pentru agramatism, ceea ce e mult mai grav.
Un bolnav psihic nu se naste asa, ci devine. Un prost agramat e asa din nastere.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu esti aici sa te bagi in seama fix .......sa nu spun sa fiu vulgara.Mai sunt oameni care se nasc cu probleme psihice uitate la tine consideri ca o nabuna care te impinge in fata metroului e mai putin periculoasa decat mine sau alti ce poate nu scriu tocmai ca si un mare scriitor

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Ba da, esti periculoasa, pentru ca imi vine sa ma arunc in fata metroului cand te citesc

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai inseamna ca ai probleme grave si o sa iti caut un psihiatru sa te consulte daca asta e motiv de sinucidere la tine si un site pentru a corecta oameni gramatical ca TPU nu e asta.Dar mai intra asa cate unu ratacit care se plictiseste si nu stie cum sa se faca vedeta sa se bage in seama

| Wordofthat999999 a răspuns:

Nu generaliza, nu toata lumea care are probleme psihice fac rau, doar in cazul in care acele probleme psihice sunt cronice dar asta e alta discutie, sunt oameni care sa ziceam au o depresie, anxietate sau diverse tulburari care nu sunt cronice si persoanele acelea cu tulburari duc o viata destul de normala, poti scapa de o tulburare chiar fara pastile, sunt cazuri in care unele tulburari de personalitate sau cum spui tu probleme psihice se vindeca, trebuie doar sa ai vointa și sa gandesti cat mai rationali, sunt oameni cu probleme psihice care au o familie normala si un servici bun si duc o viata fericita, trebuie doar sa te controlezi si sa vrei iar in caz de o tulburare se recomanda un anumit tratament recomandat de specialist sau diverse ceaiuri si trece. In cazul bolilor cronice e alta, sunt tulburari foarte puternice greu de controlat sau care s-au agravat pe parcus din cauza a multor neglijente din mai multi factori... iar aici intervine si incapatanarea, dar nu neaparat cum e si in cazul acelei femei tipa aia clar avea probleme grave de INCONȘTIENȚĂ deoarece a facut rau unei persoane care nu o cunostea absolut deloc, asta înseamnă ca creierasul ei era inactiv 100% asta da o problema grava psihica iar aceste tulburari sunt mai rare si greu de aflat doar specialistii stiu exact. Eu de exemplu am tulburare bipolara si duc o viata perfect normala, n-am facut rau la nimeni pana acum si nici n-as avea curaj sa fac asa ceva deoarece sunt foarte constienta, gandesc perfect normal si m-au enervat muuuuuulta lume si tot mi-am pastrat calmul si inca cum cand la servici colegele tracanau una alta fiind rele de gura eu tot nu le comentam si imi vedeam de treaba mea si fara tramant ma descurc deoarece am incredere in mine si medicamentele pentru mine nu sunt un efect, eu gandesc asa "cum imi astern asa trăiesc" asa ca...