| SelenaTpu a întrebat:

Cine sunt persoanele care participă în juriul proceselor americane și care sunt responsabilitățile lor?

Nu cred că este orice persoană de pe stradă

Răspuns Câştigător
| Together a răspuns:

Pe scurt, sunt intr-adevar persoane de pe strada. Ei trebuie sa hotarasca cine e vinovat, si cat au de plata.

Pe lung,

Sunt persoane alese aleatoriu din jurisdictia respectiva din randul celor majori care au votat. Dupa ce sunt chemati completeaza un formular, apoi au un interviu riguros cu avocatii ambelor parti ca sa determine daca au preconceptii in legatura cu ce se judeca, si sa isi faca o parere generala despre ei, (cat de usor se inteleg cu ei i-ar convinge, cat de dominanti sunt - ce influenta vor avea asupra celorlati jurati, cat de educati sunt - ce fel de argumente vor functiona mai bine, etc). Oricare parte ii poate elimina in punctul asta.

In final se pun de acord asupra unui numar de jurati, din care o parte sunt in plus, pentru ca pe parcursul procesului se mai pot scuza daca au motive serioase, sau pot fi eliminati daca au incalca anumite reguli (nu au voie sa discute despre proces, sa se informeze despre proces) sau daca apar informatii despre pei pentru care ar fi fost eliminati (au legaturi cu persoane importante in proces etc). La sfarsit trebuie sa fie un numar de jurati care vor delibera. Daca sunt mai multi, sunt alesi numarul necesar (7 in procesele civile, 12 in penale), de obicei primii 7 dar se poate si aleatoriu.

In timpul procesului juriul primeste doar anumite informatii despre care judecatorul hotaraste ca sunt relevante si credibile, in baza unor reguli legale. O mare parte din lupta la proces este pentru ce probe sunt lasati sa prezinte juriului, lupta care nu se poarta in fata juratilor. Cand avocatii vin sa discute cu judecatorul, o fac ca juratii sa nu auda ce se discuta, ca sa nu fie influentati de informatii pe care nu ar trebui sa le aiba.

Juratii trebuie sa nu aiba acces la informatii exterioare, in procesele penale sunt sechestrati, in cele civile doar sunt instruiti. Juratii pot avea o parere foarte diferita despre proces decat au cei din afara din cauza informatiilor pe care le au. Identitatea lor nu e facuta public, dar cei din sala ii pot vedea, ca sa fie protejati in cazul in care toata socetatea are parerea opusa.

Daca prea multi incalca regulile, sau daca dupa ce au dat verdictul se descopera ca regulile au fost incalcate, procesul trebuie luat de la inceput (mistrial).

Dupa ce ambele parti si-au prezentat cazul juratii se duc sa delibereze, si abia atunci pot vorbi intre ei despre proces si trebuie sa hotarasca impreuna daca inculpatul este vinovat de acuzatiile care i se aduc. Aici trebuie sa se puna toti de acord.

Juratii sunt absolut liberi sa hotarasca cum vor, nu au nicio obligatie sa urmeze vreo regula logica, sau sa explice de ce au hotarat cum au hotarat. Bifeaza un formular si aia e. Daca nu se pun de acord, de obicei trebuie luat tot procesul de la inceput. Ca sa nu se intample asta judecatorul incearca sa-i convinga sa se puna de acord, dar nu ii poate obliga nimeni sa voteze intr-un fel sau altul.

3 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

De pe strada, nu
dar, sunt cetateni alesi complet aleator
dar e o datorie cetateneasca
deci primesti hartie acasa ca sa te prezinti
sunt adusi vreo 40
dupa care judecatorul si ambele parti pot sa recuze pana raman vreo 15, iar apoi vreo 3 o sa fie de rezerva

| haileewatson a răspuns:

Sunt cetateni alesi random. Scrie pe wikipedia jurors/jury si afli tot.