| anonim_4396 a întrebat:

Cineva nu a reușit să-mi suporte firea colerică și am fost iar etichetată complicată și alungată din viața persoanei. Asta denotă slăbiciune din partea persoanei că nu a vrut să mă înțeleagă și tolereze până la capăt sau e ceva anormal la mine?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Slabiciunea a plecat de la tine. Numai prostii urla si se cearta fara rost omul obisnuit sta relaxat in orice situatie

| mastadont a răspuns:

Când vorbim doar de o persoană din multe altele atunci nu e problema la tine ci la celălalt. Dar dacă ai această problemă frecvent, dacă toți prietenii tăi te evită și te consideră complicată atunci e clar ceva la tine și trebuie să investighezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In niciun caz nu e o persoana slaba. O persoana slaba tolereaza fara limite, nu are ''boundaries'' cum se zice mai nou. Ce ai descris tu e o persoana care stie ce fel de oameni vrea in viata ei si nu isi pierde timpul aiurea. Si eu evit oamenii negativisti si aroganti, chiar nu ma intereseaza si nu am curiozitatea de a cunoaste mai bine un om care la prima vedere e crizat, plangacios si infumurat. Chiar daca stiu ca in 99% din cazuri acel comportament e un paravan si are multe nesigurante pe care incearca sa le ascunda nu am rabdare, am alte treburi de facut si consider ca sunt destui oameni pe lumea asta pe placul meu. Un om inteligent stie sa se faca usor placut si e constient ca nu e nimeni pus pe pamantul asta sa-i suporte figurile. Acum depinde daca e un caz unic sau sunt mai multe persoane care te vad asa. Insa in orice caz, persoanele slabe sunt cele care se complac in relatii cu oameni cu care nu sunt compatibile si care nu pot duce decat la ceva foarte toxic.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu e prima dată, dar ăsta îmi e temperamentul, îl moștenesc. Sunt mai colerică, nu văd ce e atât de toxic in a fi așa, mai toxic ești când manipulezi și minți in exces sau altele.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asa ziceam si eu in tinerete, ca asa sunt facut eu impulsiv. Am invatat sa ma temperez cu timpul. Ce intelegi prin colerica? Raspunzi urat? Faci crize?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Spun multe pe față, că sună dur, penibil, jignitor...

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevarul doare dar trebuie spus. Ce e mult strica, nu zice nimeni sa stai pasiva la orice dar nici cealalata extrema nu e buna. Incearca sa gasesti putin echilibru. E o vorba care zice ca tonul face muzica si de obicei o vorba spusa frumos e luata altfel decat aceeasi vorba spusa la nervi. Ma bucur sa vad ca mai exista oameni care zic in fata adevarul si nu vorbesc pe la spate ca majoritatea lumii din zilele noastre

| Graure a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Nu cred ca esti nici tu si nici ea in masura sa decida ce e adevarat si ce nu. Daca vorbesti fara sa gandesti nu inseamna ca esti sincer sau ca spui adevarul. Cel mai probabil iti lipsesc anumite abilitati de comuniare si relationare cu oamenii din jurul tau si nu intelegi cum se poarta un dialog sau ca nu ca exista un adevar universal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate că felul tău de a fi o depășea și nu știa cum să-ți facă față d.p.d.v psihologic.
Toleranța are și ea o limită, să știi. Când există o relație de orice fel între două persoane incompatibile, dacă acestea doresc să fie aproape una de cealaltă, atunci trebuie să ajungă la un compromis reciproc, altfel relația nu are nicio șansă.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Nu. Inseamna doar ca persoana respectiva si cu tine nu va potriveati ca amici / iubiti / ce ati fost. Daca insa mai multe persoane fac asta ar putea fi o problema la tine / la felul in care iti faci prieteni noi. Si la urma urmei, de ce ar fi persoana aceea obligata sa te tolereze si sa stea cu tine pana la urma, daca nu va intelegeti?

| anonim_4396 explică (pentru rosessunflowersandlillies):

Veșnic incompatibilă...De ce eu?