| alecsalecs a întrebat:

Cit de periculoasa poate fi singuratatea?

10 răspunsuri:
| Holocaust a răspuns:

Depinde de fiecare individ în parte. Poate unii sunt făcuţi pentru singurătate, se simt bine în singurătate, în moment ce unii mai slabi, cad în depresii şi-i loveşte anxietatea.Tu din ce categorie faci parte?

| alecsalecs explică (pentru Holocaust):

Nu omul nu i facut sa fie singur! Omul nu i facut sa fie singur! Nu cred ca omul a preferat mai mult sa traiasca singur decit sa aive pe cineva alaturi! Nu poti traii singur este inposibil!

| Holocaust a răspuns (pentru alecsalecs):

De unde ştii tu că omul nu-i făcut să fie singur? Ai citit asta undeva şi te-ai luminat?
Fiecare îşi alege propria cale în viaţă.Nu e obligatoriu ca toţi să urmeze acelaşi drum plictisitor gen "termin facultatea>îmi iau o slujbă>mă căsătoresc>mă aşez la casa mea>fac copii>îmi dau duhul".
Fiecare are propria percepţie asupra vieţii. Poate tu mergi pe principiul lui Jagger, gen "God gave me everything I want". Poate că în raport cu societatea actuală, asta pare ceva anormal, dar nu eşti tu cel/cea care poate defini normalitatea.

| alecsalecs explică (pentru Holocaust):

Bai nene Omul in constructia lui materiala fizica si umana nu i facut sa traisca singur! ok nu ma face acum sa o dau intr o fizolofie de lunga durata ok! nu mi spune tu mie ca ti ar placea sa traiesti singur toata viata intre pantru pereti si sa nu ai pe nimeni alaturi! of of... daca ti place asa de mult sa fii singur i a spune mi ti ar place sa te calugaresti? hai gata. termin aici s.

| Holocaust a răspuns (pentru alecsalecs):

Bă nene, nu-mi zice mie "nene" că n-am pompă.
Ştii măcar la ce se referă termenul de singurătate? http://enciclopedie.citatepedia.ro/index.php?c=singur%E3tate
Văd că ai cam început să încurci termenii. Orice persoană are nevoie de singurătate, de un refugiu doar al lor.Asta nu înseamnă că vreau să fiu o pustnică. Crede-mă că deşi se întâmplă să fii înconjurat de mulţi oameni, tot singur te vei simţi.
Faptul că unii vor să se călugărească mi se pare o prostie.Să te desparţi de lume pentru a sluji inexistentul e lipsit de sens, dar e problema lor.Fiecare îşi alege propria cale.

| Downfall a răspuns:

De ce ar fi periculoasă? Eu mă simt foarte bine cand sunt singură. Fac ce vreau, nu mă stresează sau oboseşte nimeni, nu sunt prinsă in aceleaşi şi aceleaşi conversaţii banale, mă pot relaxa şi uita de tot şi de toţi... Deci pentru mine e foarte ok singurătatea. Dar, bineinţeles că nu refuz o companie cu adevărat plăcută

| alecsalecs explică (pentru Downfall):

Pentru ca in singuratate iti pot aparea cele mai intunecate ganduri iar fara a mai discuta cu cineva chiar crezi ca sunt benefice..intelegi/?

| Downfall a răspuns (pentru alecsalecs):

Dacă ai gânduri întunecate e pentru că aşa vrei tu, nu pentru că eşti singur. Gâîndeşti ce vrei şi când vrei, indiferent dacă eşti singur sau nu. Şi chiar dacă uneori am gânduri mai întunecate, faptul că discut cu cineva nu mă face să-mi uit pur şi simplu gândurile, iar acea persoană oricum nu-mi influenţează gândurile de moment, nu le-ar face să fie mai puţin întunecate. Asta tot eu o fac, dacă vreau

| denisa123456 a răspuns:

Pai din puctul meu de vedere este f.periculoasa ca poti da intr'o depresie cu a zis si xscore.Singuratatea este cea mai urata sad.Dar depinde ca poti fi singur si poti iesi din monotonie iesind cu prietenii.

| xcore a răspuns:

Salut,
Eu sunt singuratic de fel si u ma afecteaza cu absolut nimic. Asta pentru ca asa ma simt eu bine. Am si o prietena de 5 ani cu care ma inteleg absolut perfect. Nici la punctul sociabilitate nu stau deloc prost. Dar imi place singur. Pur si simplu.
Atata timp cat asa te simti bine nu este o problema. Problemele apar atunci cand nu te simti bine singur pentru ca poate sa intervina depresia si lucrurile sa ia o intorsatura cam proasta. In cazul asta iti recomand un psiholog. Fie cel al scolii fie unul privat