| anonim_4396 a întrebat:

Claritatea depinde de cata culoare albastra contine lumina?

2 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Nu. Claritatea pune accent pe contrastul local - separarea tonurilor.
Face ca imaginea ta sa arate mai ''colorata'', ca obiectele sa iasa in evidenta ( poate sharpen ). Bineinteles mai sunt si alti factori.

| anonim_4396 explică (pentru N0xEterniS):

Eu aveam un efect stralucitor si albastru dupa ce am schimbat calculatorul (aveam monitorul nou dinainte), apoi s-a intamplat ceva ciudat (pentru ca tineam monitorul stins nu avea cum sa se strice, dar problema pare ca este la monitor), deci se vede galben, nu mai e atat de luminos (si nu e monitor prost sa zic ca l-a stricat calculatorul, eu acuz jocul care il aveam instalat, de ceea ce mi s-a intamplat). Inapoi pe colourlovers am observat ca nu se mai vedea la fel de clar, totul era "ingalbenit" si nu ma mai descurcam cu alesul culorilor, aveam un efect albastru luminos care era "default mode", dar asta s-a schimbat, si trebuie sa setez eu, inainte era "game mode" acelasi cu default (daca setez "game mode" la monitor apare un contur care strica imaginile, acum "default mode" arata ca "text mode" ) dupa ce am adaugat mai mult albastru (setarile de la video driver), am observat ca se vede mai clar. Fac un fel de "blend-uri" de culori in palete pe colourlovers, si am observat diferenta. Poate este si din cauza la emotia care o da culoarea, cand e luminos si albastru e alta senzatie decat "ingalbenit", ma simt bolnava cand vad galbenul.