| mariusalex2019 a întrebat:

Concediul medical se plateste la numărul normal de ore?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| TheCrusader a răspuns:

Depinde de motiv.
"In functie de diagnostic se plateste un anumit procent din salariul brut. Iata care sunt codurile de diagnostic si procentul care se aplica pentru calcularea indemnizatiei:
01 - Boala obisnuita - 75%
02* - Accident in timpul deplasarii la/de la locul de munca - 100%/80%
03* - Accident de munca - 100%/80%
04* - Boala profesionala - 100%/80%
05 - Boala infectocontagioasa din grupa A - 100%
06 - Urgenta medico-chirurgicala - 100%

07 - Carantina - 75%
08 - Sarcina si lauzie - 85%
09 - Ingrijire copil bolnav in varsta de pana la sapte ani sau copil cu handicap pentru afectiuni intercurente, pana la implinirea varstei de 18 ani - 85%
10 - Reducerea cu 1/4 a duratei normale de lucru - Fara a depasi 25% din baza de calcul
11 - Trecerea temporara in alta munca - Fara a depasi 25% din baza de calcul
12 - Tuberculoza - 100%
13 - Boala cardiovasculara - 75%
14 - Neoplazii, SIDA - 100%
15 - Risc maternal - 75% "
(https://www.calculatorvenituri.ro/......-drepturi)

1 răspuns:
| IngridBeatrice a răspuns:

Bună, Marius,

După cum scria mai jos și UnseenShadow depinde de motivul pentru care iei concediul medical. În perioada aceasta se acordă concediu emdical pentru carantina. Despre el am citit aici: https://cariera.ejobs.ro/concediu-pentru-carantina/