| JOHNtheADVISOR a întrebat:

Conform Dex https://dexonline.ro/definitie/libertate
LIBERTÁTE, (4) libertăți, s. f. 1.
Posibilitatea de a acționa după
propria voință sau dorință.
Vă considerați oameni liberi?
Starea prin care trece lumea în momentul actual vă afectează sau nu dreptul la libertate?

6 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Ma consider prea liber.
Ma afecteaza, grav, in special cand langa mine in busul si-asa plin sta un imbecil cu masca sub nas... adica acei magari care nu inteleg ca libertatea lor se termina acolo unde incepe libertatea mea sunt problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De când au apărut masonii cu Illuminati-ul lor și jidanii corporatiști cu zgârcenia pentru bani și manipularea prostească s-a dus naibii libertatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Răspuns la prima întrebare: Nu.
Răspuns la a doua întrebare: Da.

| Eisenheim a răspuns:

Ești obligat să lucrezi,ești obligat să plătești,dar da ești liber să îți alegi locul de munca,și modul/locul de plată. Ești liber să pescuiești,daca ai platit,și dacă nu e închis sezonul, și dacă ai voie in acel loc, și doar anumite specii de pești și doar o anumită lungime. Ești liber să faci casa familie copii, daca plătești și doar de la o anumită vârstă și doar cu cine vor ai tai. Și exemplele continua, deci santem liberi? happy

| BlackPixel a răspuns:

Salut!
La momentul de fata, tuturor li se reduce din libertate, dar este un motiv justificat. Nu ne-am pierdut dreptul la libertate, o vom recapata. Cand? Cand lumea va fi imunizata.
Vaccinare, purtare de masti si distantare sociala ne va readuce "libertatea". happy

| korina99 a răspuns:

Eu zic ca daca ne luma dupa ce zice aici asa este: "Posibilitatea de acțiune conștientă a oamenilor în condițiile cunoașterii din ce în ce mai profunde a legilor de dezvoltare a naturii și societății. Libertatea nu constă în visata independență față de legile naturii, ci în cunoașterea acestor legi și în posibilitatea deschisă prin acest fapt de a le pune sistematic în acțiune pentru atingerea anumitor scopuri. "
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/libertate.php