| anonim_4396 a întrebat:

Conform Wikipedia, Youtube e scris in mai multe limbaje de programare si anume: Python (core/API), C (through CPython), C++, Java (through Guice platform), Go, JavaScript (UI). Si nu este singurul mai sunt si altele, printre care si Facebook, Google, Googlem Mpas, Google Chrome. De ce sunt scrise cu mai multe limbaje de programare? Nu merge cu unul singur?

9 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Nu merge.
In primul, rand Youtube este un site, deci ruleaza automat prin HTML. Cum HTML este limitat, a aparut CSS sa adauge functii peste functii, insa numai pe partea client, de stilizare. Apoi, ai nevoie de functionalitati, butoane, liste cu comentarii, functii de cautare, etc. care nu sunt incluse in HTML sau CSS, deci mai trebuie un limbaj/un program (prin abstractie) care sa le faca: Javascript si derivatele sale, si tot asa, pana sa ajungi sa implementezi o chestie, iti dai seama ca limbajul de programare si intentia cu care este destinata sa fie folosit este limitat, deci adaugi si adaugi limbaje si functii pana ajungi sa fii multumit de un produs functional si multifunctional.

| Zuzu1991 a răspuns:

Pentru ca fiecare limbaj are capabilitatile necesare numai ca sa faca un anume lucru, de ex. C++ e folosit la codecul video, Python e folosit la generarea de html, javascript e folosit la partile care reactioneaza cu userul fara sa reincarce/incarce alta pagina, etc.

nimeni nu sta sa forteze o chestie doar de dragul de a folosi acelasi limbaj de programare, mai ales ca la javascript asta nu se poate DELOC, din cauza ca ruleaza client side si nu server side, cu alte cuvinte ar trebui, ca, clientii sa ruleze un browser special numai pentru Youtube, sau sa inventeze ceva echivalent cu javascript si sa il bage in toate browserele, chestie care ar fi un efort prea mare, prea scump si mai ales nu e necesar deloc

si, btw, toate pe care le-ai scris in afara de FB, inclusiv Youtube sunt proprietatea google, deci doar ei iau deciziile

| anonim_4396 explică (pentru Zuzu1991):

Deci cand te faci programator nu e suficient sa inveti un singur limbaj de programare?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

In teorie, da, pentru ca sunt echipe diferite care lucreaza la aspecte diferite

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand te faci programator e suficient sa inveti programare. In ce limbaj pui pe urma conceptele in practica e alta treaba.

Si da, niste proiecte de talia Youtube, Facebook... chiar si multa mai mici nu ai cum sa le realizezi intr-un singur limbaj. Mai ales cand e vorba de cmponente web, server side etc etc

| wj a răspuns:

Nu, din cauza ca nu este vorba doar de video, si unele limbaje faciliteaza restul functiilor unei pagini.
Apreciez ca intrebarea a fost adresata in categoria Coronavirus, unde ii este locul.

| anonim_4396 explică (pentru wj):

Ups! Din greseala!

| TeodorescuAndrei a răspuns:

Nu

| daniellupu23333 a răspuns:

Nu merge pentru ca nu are getche si return 0 la final si parantezele sunt lipite si nu e ok ba