| sabin89 a întrebat:

Conjuncţia "darămite" zice că s-a format din "dar + mi + te". Pe "dar" îl înţeleg, dar de ce "+ mi + te"?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

De ce n-ai fi ingrijorat și de geneza cuvintelor "impuls", "scoică" și altele...

| Celcestietot a răspuns:

De ce văd o asemenea secționare? Nu ar fi mai favorabil „dar" + „ăminte"?

| sabin89 explică (pentru sierra1):

Despre astea scrie în Dex. Impulsul vine din latină, scoica din slavonă...

| sabin89 explică (pentru Celcestietot):

Dacă l-ar fi explicat cu "ăminte", ţi-ar fi sugerat ideea verbului "a-ţi aminti", ceea ce nu ar fi în acord cu sensul termenului.

| sierra1 a răspuns (pentru sabin89):

Aha, pasămite știai...

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dara+mi+te - adică băbește vorbind cel ce o folosește se include in ea si pe el ( mi) si pe cel cui o adresează (te).