| MysteriousOfficial a întrebat:

Conjunctivita in cate zile trece si cu ce se poate trata?

Răspuns Câştigător
| smile a răspuns:

Buna! Si eu am avut conjuctivita dar m-am tratat si mi-a trecut.Te duci la farmacie si cumperi un unguent numit,, Kanamicina''.Se da in fiecare seara la fiecare ochihappyPoti intreba si farmacista. Daca nu te tratezi conjuctivita se poate agrava.Succes

1 răspuns:
| katthu a răspuns:

Tratamentul corect al conjunctivitei depinde in primul rand de etiologia acesteia.
Conjunctivita bacteriana, inclusiv BTS, se trateaza in mod obisnuit cu antibiotice sub forma de picaturi oculare (colir), unguente sau pastile. Picaturile oculare si unguentele trebuie aplicate la nivelul conjunctivei de 3-4 ori pe zi pentru o perioada de 5-7 zile. Pastilele cu antibiotic se administreaza de asemenea pentru mai multe zile (5-7 zile). Simptomele conjunctivitei se amelioreaza sau dispar dupa aproximativ o sapatmana de la initierea tratamentului corect. Este foarte important ca pacientii diagnosticati cu conjunctivita sa urmeze tratamentul complet recomandat de medicul oftalmolog si sa nu-l intrerupa chiar daca simptomele s-au ameliorat, pentru a evita astfel aparitia recidivelor.