| anonim_4396 a întrebat:

Considerați ca, cu cât spui in gândul tău ca îți doresti un lucru sau te gândești mult la el și speri mult exista mai multe șanse de a-l obține?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, cu o condiție. Dumnezeu îți dă un lucru dacă îl ceri, dar nu ți-l bagă el în straiță. Dorești, speri, dar mai trebuie să faci și tu ceva.

| Curiozitățitpu a răspuns (pentru sadrian46):

Ma refer in cazul unui câștig, chiar îmi doresc sa câștig ceva anume însă depinde de noroc.dar eu sper sa fiu câștigătorul premiului

| sadrian46 a răspuns (pentru Curiozitățitpu):

însă depinde de noroc.
Dacă depinde de noroc, adică de șansă, adică de aleatoriu, ce faci când speri? Speranța este o emoție. O emoție se produce cu consum de energie. Astfel consumi energie ca să ce? Poate speranța ta să schimbe șansa în favoarea ta? Nu, deloc. Astfel, speri zadarnic. Dacă vrei un câștig, îl vrei fiindcă ai nevoie de el. Când ai nevoie de ceva nu te bazezi pe șansă ci faci ceva. Dacă nu, speri degeaba, trăiești degeaba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.

Da!

https://youtu.be/5zvnFM2BXqY0

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Heei!

Dacă este un gând obsesiv, cu siguranță nu!

Poate cunoști și tu acel sentiment când îți dorești cu ardoare să faci un anumit lucru și tocmai din această cauză nu te poți concentra să-l obții

În cazul în care este un gând de tipul "gândurile tale îți construiesc drumul în viață, atunci cu siguranță da!

Mult succes!