| Dismally a întrebat:

Considerati ca sunteti un om bun? De ce?

72 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Am ajuns cam rau.

| Dismally explică (pentru mgtow):

Pai de ce?

| mgtow a răspuns (pentru Dismally):

Chestii legate de viata

| Emazio a răspuns:

Toti oamenii normai sunt buni.

| Dismally explică (pentru Emazio):

Nu chiar, mai sunt si rai.

| Emazio a răspuns (pentru Dismally):

Cum adica rai, care se bucura de necazul sau nenoricirea celorlalti, vrei sa spui?

| Dismally explică (pentru Emazio):

Care fac rau intentionat.

| Emazio a răspuns (pentru Dismally):

Pai ok, un om normal face rau intentionat?
Ma indoiesc ca oamenii au placeri in a cauza rau. Cei cu probleme da, au un caracter distrugator

| Dismally explică (pentru Emazio):

Fac si oamenii normali, nu neaparat din placere, o pot face din necesitate, pentru a-si atinge scopurile sau alte motive.

| Emazio a răspuns (pentru Dismally):

Pai ok, deci isi fac loc un bine, nu? Atunci de ce ii judeci ca fiind oameni rai?

| Dismally explică (pentru Emazio):

Isi fac lor un bine facand alora un rau. Nu judec, spuneam doar ca sunt considerati oameni rai...

| Drimmero a răspuns:

Imi place sa ajut, unde consider ca cineva merita ma bag, defectul face sa mai ajut si persoanele nepotrivite. Sunt mai degraba milos, mi se face ziua mai buna daca ajut pe cineva fara sa primesc ceva la schimb, doar sa imi spuna multumesc, ma umple de fericire ca am facut ceva bine )))).

Am ajutat destula lume, de multe ori se intampla spontan, sa ajut un batran sa treaca strada, sa intre in vreun bloc, sa nevazator si tot asa. Tin minte ca ma grabeam sa ajung undeva si in fata mea o tipa cu bicicleta, ii pica lantul, m-am oprit la ea sa o ajut, am incercat sa-i pun lantul fara sa ating ca ma faceam varza pe maini, am incercat din schimbator dar nimic, pana la urma am luat lantul cu mainile si l-am aranjat asa, ce aveam pe maini apoi...si mai aveam putin si trebuia sa ajung, ea statea aproape de locul ala dar daca m-am oferit nu s-a mai dus pana acasa, norocul face sa ma primeasca la ea in curte sa ma spal, apoi cum ies din curte aveam in cap melodia aia de la GTA Mission passed ))) asta mi se pare cea mai amuzanta intamplare cand am ajutat si mi-am adus aminte de ea, rad si acum.

| Dismally explică (pentru Drimmero):

Bravo, foarte frumos din partea ta happy

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai da. Doar odata cand eram pe la bunici si dormeau si se lafaiau gainile la soare langa poarta principala, eu am ocolit toata casa, sa nu cumva sa le trezesc si am intrat pe partea din spate.

| Dismally explică (pentru DoarBogdan):

Eu nu m-as fi obosit in locul tau pentru ca nici gainile si mai ales cocosii de la bunici nu erau dispusi sa-mi respecte mie somnul big grin

| DoarBogdan a răspuns (pentru Dismally):

laughing Dar cum nu? Imi este dor sa ii aud in acest moment sad

| Dismally explică (pentru DoarBogdan):

Fa o vizita pe la tara si o sa-i auzi big grin

| DoarBogdan a răspuns (pentru Dismally):

Nu este posibil sad

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu. Sint un nenorocit. Dar incep sa imi revin si voi fi mai bun decat am fost vreodata.

| Dismally explică (pentru GabiDumitrescu):

De ce vrei sa te schimbi?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dismally):

Pentru mine. Pentru ca altfel innebunesc sau ma sinucid si nu am nici un interes deosebit pentru nici una dintre astea doua. Vreau sa fiu in viata si cit de cit sanatos si intreg la cap cit sa ma pot bucura de priveliste cand intreaga omenire se va duce dra$ului!

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Credeam ca e ironic primul tau raspuns.Inca nu sunt sigura thinking
In ce sens nenorocit?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Revin miine cu detalii, acum ar cam trebui sa trag pe dreapta. happy

| Dismally explică (pentru GabiDumitrescu):

Succes cu schimbarea atunci. Dupa cum a inceput anul asta, sfarsitul poate fi la primul colt... happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ntz.Mesajele la volan nu te aduc pe calea cea dreapta.Astept.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

La mine tras pe dreapta = bagat la somn. Nu conduc. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pacat sad

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Deloc pacat, ar fi inca un cretin la volan. Ca pieton sunt mai relaxat decat as fi la volan. Plus ca e si mai sanatos mersul pe jos, cel putin atita vreme cit nu te calca vreo masina. :) Asa, de noapte buna - https://www.youtube.com/watch?v=hh4KiMRk5bE

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Heavy metal? De fapt doom.Imi place.Desi nu prea pare potrivit de noapte buna.

| Dismally explică (pentru GabiDumitrescu):

N-ai gusturi rele big grin Iti place ultimul album - The Ghost of Orion?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dismally):

Bineinteles. MDB nu au reusit inca sa scoata un album care sa nu imi placa sau macar sa ma plictiseasca. Pina si Evinta mi se pare extraordinar.

| Dismally explică (pentru GabiDumitrescu):

Pe mine m-au dezamagit cateva dar dupa un album ca Turn Loose the Swans, au dreptul sa scoata orice big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dismally):

Da, e si problema asteptarilor prea mari dupa albume-etalon. De exemplu Anathema care au cam dat-o pe ulei la un moment dat.

| Dismally explică (pentru GabiDumitrescu):

Cu Anathema nici nu ma mai obosesc sa ascult ce scot... Desi anul acesta am avut o surpriza cu cei de la Celestial Season, dupa mai multe rahaturi au reusit sa scoata un album bun, in genul la Solar Lovers daca il stii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dismally):

Oh, da. Celestial Season au scos si remaster-uri la Forever Scarlet Passion si Solar Lovers nu cu foarte mult timp in urma (in 2020). The Secret Teachings inca nu l-am ascultat, posibil sa fi auzit vreo piesa pe la radio, fugitiv. O sa imi bag nasul serios in el, multumesc de sugestie!

| Dismally explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, The Secret Teachings este bun happy

| Freya1 a răspuns:

Sincer nu.Adica recunosc ca nu imi place sa ajut oameni.Sunt ce-a mai pacifista femeie, dar nu suport sa stau după fundul fiecăruia sa vad ce il doare.
Am suflet bun cum s-ar zice, nu vreau sa vad pe nimeni chinuit sau sa vreau raul cuiva, dar nici nu suport sa imi ceara cineva ajutorul non stop.

| Dismally explică (pentru Freya1):

Nu stiu daca trebuie sa ii ajuti pe ceilalti ca sa poti fi bun, este suficienta si absenta rautatii happy

| Catrice a răspuns:

Da normal.
Că nu meriți bunătatea mea, asta e alta povestehee hee

| Dismally explică (pentru Catrice):

Pai nu trebuie sa fii cu oricine big grin

| Frank51 a răspuns:

Doar alta persoana care te cunoaste de minim 10 ani si a trecut prin multe experiente cu tine poate sa spuna cu adevarat daca esti un om bun, asa fiecare spunem ca suntem buni, dar noi fiecare definim altcumva "bun".

| Dismally explică (pentru Frank51):

Nu cred ca altcineva poate spune asta, chiar si in 10 ani cum spui tu, acolo este doar o parte din viata ta, dint toate experientele, casa iti poti face o parere ar trebui sa stii absolut totul, inclusiv ce gandeti, ce motivatie ascunsa ai putea avea si nimeni in afara de tine nu stie totul...

| Frank51 a răspuns (pentru Dismally):

Am luat asa 10 ani estimativ, se poate ca si dupa 2-3 ani sa cunosti o persoana foarte bine, daca petreci timp zilnic cu ea, si ma refer la ore intregi. Daca faci un mic calcul, 2 ore pe zi timp de 3 ani inseamna 2160 de ore, crede-ma ca in 2000 de ore cunosti o persoana din cap si pana in picioare, daca te vezi o data pe weekend scade la 150 de ore, adica cunosti o mica parte.

In realitate nu avem atata timp pentru prieteni, doar pentru persoanele in care investim noi acest timp(partener de viata, coleg de munca, prieten vechi). Si nu cred ca ar fi posibil sa citim gandurile, nici sa anticipezi vreun lucru, pana la urma nici pe parintii tai nu ii cunosti cu adevarat.

| Dismally explică (pentru Frank51):

Exact, poti fi si 50 de ani cu o persona fara sa reusesti sa o cunosti cu adevarat...

| SilentRain a răspuns:

Nu,sunt doar un om si atat

| Dismally explică (pentru SilentRain):

Da, cred ca majoritatea oamenilor sunt undeva la mijloc happy

| SilentRain a răspuns (pentru Dismally):

Ași tinde să zic că majoritatea sunt indreptati spre rău
Mai rar oamenii dispuși așa faca un bine fara un interes, asta e doar parea mea

| Dismally explică (pentru SilentRain):

In ziua de azi nu mai gasesti nici oameni dispusi sa-ti faca rau, sunt mai degraba indiferenti.

| Sofer a răspuns:

Las pe alți sa vadă ca is bun.

| Dismally explică (pentru Sofer):

Si daca vor vedea altceva? happy

| J0B0MAT a răspuns:

Da. Poate nu 100%, dar pe acolo. Pentru că aşa cred eu.

| Dismally explică (pentru J0B0MAT):

E bun si 95% big grin

| J0B0MAT a răspuns (pentru Dismally):

Nu 95.Un 99.

| Dismally explică (pentru J0B0MAT):

Si mai bine big grin

| PainTech a răspuns:

Nu stiu daca sunt, dar incerc sa fiu.
Si cred ca asta conteaza.

| Dismally explică (pentru PainTech):

Sigur, asta conteaza. Cum incerci? happy

| gemeni6226 a răspuns:

Cum definim bunatatea? Eu prin definitie sau la inceputul unei noi cunostinte cu cineva sunt foarte buna si foarte bine intentionata dar daca constat ca persoana respectiva este constant rea cu mine sau cu altii nu ma las si nu las calcat in picioare si ripostez precum ripostez si la persoane necunoscute daca vad ca fac rau cuiva sau mediului inconjurator. Daca nu obtin nici un rezultat, ocolesc persoana sau daca e in mediul on line il pun pe ignor.

| Dismally explică (pentru gemeni6226):

Pai nu iti cere nimeni sa intorci si celalalt obraz happy

| oglindasultanului a răspuns:

Nu-mi permite viata sa fiu si eu rea sad

| Dismally explică (pentru oglindasultanului):

De ce, ti-ai dori sa fii rea? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,n-am defecte de genul.

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Hmm, si ce calitati mai ai in afara de rautate? big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dismally):

Nu-mi place sa ma laud sad

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Pai nu e o lauda cand cineva te intreaba de ele big grin Era daca le expuneai asa, fara sa fi intrebat nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că mi s-a spus: Mamă, ce bună-i asta! laughing

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Daca ti s-a spus inseamna ca esti laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dismally):

Oooare? laughing

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Sigur laughing

| TFL007 a răspuns:

Eu stiu asa - cand esti bun esti luat de prost

| Dismally explică (pentru TFL007):

Se poate intampla si asta.

Dincolo de bine și de rău.

Pentru că am depășit etapa vieții în care se evaluează oamenii după astfel de criterii.

| Dismally explică (pentru Unknownzgw):

Si in care etapa esti acum?