| UnuPentruAltu a întrebat:

Consideri că era mai bine dacă nu exista medicina și rămânea selecția naturală?
Ce rost are să fim miliarde? Unii sunt inapți, unii sunt prea slabi, unii au imunitate scăzută, unii sunt prea neadaptați, etc.; viața acestora înseamnă numai suferință, iar cu cât viața lor este mai lungă cu atât și suferința lor este mai lungă. Speranța de viață ar fi sub 50 de ani dacă nu ar exista medicină, dar ar fi mai bine așa.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca nu exista ampicilina eu la ora asta nu existam, sansa de supravetuire in lipsa ei era 0%, daca tu ai fi patit ca mine ai fi refuzat tratamentul?

| UnuPentruAltu explică (pentru RAY):

Să îi mulțumești lui Ceaușescu pentru că ești în viață, nu medicinei, dacă ai 30 de ani cum spui. Cu puțin ajutor medical nu ai mai fi existat astăzi.

| RAY a răspuns (pentru UnuPentruAltu):

Ce legatura are ma ceasca cu mine

| UnuPentruAltu explică (pentru RAY):

Are legătură cu cele 700.000 de întreruperi de sarcină făcute la cerere într-un singur an. Medicii au făcut în așa fel încât rata avortului din anul 1990 să depășească cu mult rata mortalității infantile din anul 1900. Acesta este rezultatul progresului medicinei!

| RAY a răspuns (pentru UnuPentruAltu):

Tu stii ce inseamna TPU?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Femeile tot fac avorturi, indiferent ca avortul e legal sau ilegal. Si eu as dori o solutie care sa opreasca avorturile. Dar in mod real, nu doar scris in lege si naivii cred ca legea ar fi realitatea.

| doctorandus a răspuns:

Nu vrei ca medicina sa-ti prelungeasca viata? Simplu: refuza tratamentele medicale. Este dreptul tau, daca esti responsabil pentru faptele tale.

| UnuPentruAltu explică (pentru doctorandus):

De ce ai adăugat pe urmă "daca esti responsabil pentru faptele tale"? Trebuia să lași răspunsul cum l-ai scris inițial.

| doctorandus a răspuns (pentru UnuPentruAltu):

Pentru ca cei declarati iresponsabili nu au acest drept.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca nu ar supravietui cei cu probleme fizice minore, ar ramane pe lume doar maimute "tari" dar fara minte, care scot idei tampite precum asta, daca isi screm neuronii pe un asemenea subiect, aparent mult prea complicat pentru ele.
In primul rand, daca nu ar exista medicina, am muri aproape toti de la virozele pulmonare, cu care suntem foarte obisnuiti.
Nu stiu ce "inapti" vezi tu, corpurile noastre pot fi mai mult sau mai putin capabile, in functie de antrenament.
Oamenii slabi sunt mult mai energici decat cei cu proportii ok sau peste.
In plus, oamenii grasi/slabi/neantrenati nu sufera deloc, in majoritatea cazurilor.
Rezumatul intrebarii tale este "prostia nu doare".
Felicitari, n-am invatat nimic de la tine.
Oamenii ca tine ar trebui sa taca.

| Andreeush a răspuns:

Nu, fiindcă lumea s-a schimbat, planeta s-a schimbat.
Nu mai sunt condițiile de acum un secol când mediul nu era atâta de poluat iar oamenii mâncau mai sănătos.
Medicina e esențială în ziua de azi.

| SilentRain a răspuns:

Vai și amar de creierul tău mic și ars
Dacă se îmbolnăvește unele din persoanele din familia ta, tu ai mai fii decord cu selecția naturala?

| Plato a răspuns:

O sa presupun ca glumesti.

| SEMIHA a răspuns:

Nu. Medicina este într-o continuă avansare și ne ușurează viața. Adevărat, pentru unii, uneori, chiar nu mai există speranțe și suferă, dar asta este.

Eu am imunitate foarte scăzută încă de la naștere. Obiceiurile mele și stilul meu de viață sunt în așa fel încât să pot să merg mai departe zilnic.

Dacă nu ar exista medicina, ne-am duce toți pe rând, ca ploaia.