| RAY a întrebat:

Consideri Teoria evolutiei un adevar sau o simpla ipoteza?

motivul pentru care crezi asta

41 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu văd cum te-ar ajuta un "da" sau "nu" la întrebarea asta.hee hee

Din moment ce este o teorie ştiinţifică, o consider a fi ca atare.

| RAY explică (pentru NOname):

Ba da ma ajuta, e un studiu social

| NOname a răspuns (pentru RAY):

Aha.

- Ceapă sau cartofi?
- Da.

laughing

| RAY explică (pentru NOname):

Acuma am vazut ca nu are sens gramatical in limba romana

| NOname a răspuns (pentru RAY):

Nu cred că doar în română.hee hee

| RAY explică (pentru NOname):

Poate in japoneza, in fine

| Drimmero a răspuns:

Evolutia care de fapt e o involutie,, ce mai evolutie se produce, vad prin jur o gramada de oameni prosti, astia chiar nu mai evolueaza?

| RAY explică (pentru Drimmero):

Nu ai inteles ce e evolutia, asta e problema ca nu ati crede dar nu stiti ce inseamna evolutie

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Evolutia e tot ceea ce cuprinde, pe mai multe domenii, sau evolutia e doar pe un anumit tipar? La ce dracu se mai numeste evolutie?

| RAY explică (pentru Drimmero):

Evolutia vieti man

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Care evolutie a vietii? Omul de cand e pe pamant s-a nascut si a murit, poate vrei sa zici c-a evoluat civilizatia umana, poate la asta te referi, viata a ramas aceeasi/

| GabiDumitrescu a răspuns:

Se cheama TEORIE fiindca nu a fost demonstrata irefutabil.

| mentholinks a răspuns:

O simpla ipoteza. Motivul ar fi pentru ca nu exista nicio dovada in prezent ca ceva ar evolua in altceva. Am auzit ca undeva pe parcurs s-a oprit evolutia, dar de ce nu stie nimeni sa raspunda.

| RAY explică (pentru mentholinks):

Cum isi imaginezi tu evolutia? azi pisica maine caine, nu asa functioneaza evolutia, o specie nu se transforma in alta, evolutia nu determina alte specii sa se transforme in altele

| mentholinks a răspuns (pentru RAY):

Pai si atunci cum au aparut atatea specii dintr-o singura specie de celula? Sau au fost celule primordiale pentru fiecare specie in parte?

| RAY explică (pentru mentholinks):

Nu exista specii de celule, acele celule au dat nastere unui nou gaz oxigenul facand asta ele sau dezvoltat in forme mai complexe dar nu peste noapte, vreo 3 miliarde de anii viata sub forma de celule grupate, forme simple de viata apoi aceste forme au devenit mai complexe, posibil din cauza oxigenului sau datorita selectiei naturale, sexuale

| PersonajFictiv a răspuns:

O simpla ipoteza.
Nu cred in asta.
N-are cum dintr-un accident sa rezulte totul.

| RAY explică (pentru PersonajFictiv):

Dar nu a fost un accident, tu vorbesti de aparitia vieti, dar evolutia e altceva

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce te chinui cu ăștia laughing? Nu vezi ce răspunsuri îți dau? Ai nevoie doar de primul răspuns ca să tragi concluzie în "experimentul tău social".

Normal că este un adevăr(sau dacă nu e un adevăr, trăim în Matrix oameni buni)! Sunt dovezi, experimente și chiar și simulări pe calculator! Mai toți din cei ce au răspuns nici măcar nu înțeleg cum funcționează evoluția.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Faza e ca nu ca nu cred si ca habar nu au ce inseamna evolutia, din pacate nici macar nu e invatata in scoala

| Kiwibibilă a răspuns:

Mie mi se pare o porcărie. Nu am studii avansate în domeniu şi nimeni de aici nu cred că are ca să îţi ofere un astfel de răspuns.
Şi pentru a-mi susţine ipoteza voi folosi principiul al doilea al termodinamicii conform căruia transformările spontane de energie se realizează de la potențialul mai înalt spre potențialul mai scăzut. (sursa: wikipedia) Aici directia timpului e descendenta.
Practic nu există evoluţia a nimic, pentru ca in cadrul evolutiei directia timpului e ascendenta si nu se supune regulii.
Şi, să fim serioşi, din hazard nu se poate naşte evoluţie.

| RAY explică (pentru Kiwibibilă):

Evolutia nu inseamna hazard, inseamna selectie naturala si sexuala

| Kiwibibilă a răspuns (pentru RAY):

Nuu... Citeam mai demult ceva cum că la început era un fel de supă de substanţe şi de acolo a luat naştere prima celulă care s-a divizat şi s-a divizat şi s-a tot divizat şi apoi au început să se unească formând nişte organisme gen spongierii unde celulele traiesc impreuna dar nu au treaba unele cu altele, apoi s-a născut un sistem nervos difuz la celenterate si etc etc şi s-a ajuns la oameni.
Practic strămoşii noşti au fost supă.

| RAY explică (pentru Kiwibibilă):

Aia nu are legatura cu evolutia,asta se numeste originea vieti e alt domeniu,evolutia inseamna de la prima celula spre o evolutie a vieti, stiinta inca nu poate sti cum a aparut viata plus ca nu putem sti exact cum a aparut, poate o cometa a adus viata pe pamant, poate aliens, cine stie

| Kiwibibilă a răspuns (pentru RAY):

Neh, eu cred într-un creator, oricine ar fi ăla.

| RAY explică (pentru Kiwibibilă):

Asta nu are legatura cu evolutia, sunt crestini care cred in evoltie, poate esti deista, panteista

| Kiwibibilă a răspuns (pentru RAY):

Of doamne ce-aş scrie un roman de mii de caractere despre toate motivele pentru care evolutia e un holly ***.

| RAY explică (pentru Kiwibibilă):

Chiar te rog sa scrii ca sunt curios

| Bernardus a răspuns:

Teoria evolutiei este cumva la mintea cocosului daca ai mai mult de doi neuroni. Stim ca, copii mostenesc trasaturi de la parinti si stim ca, atunci cand un individ se naste cu o trasatura care ii foloseste acesta va trai mai mult, deci se va reproduce mai mult, astfel facand mai multi copii cu aceeasi trasatura ca a sa. Procesul va continua, si practic asta e evolutia

| dragonmagd a răspuns:

Nu cred că strămoșul meu e o maimuță am ochii albaștri...

| RAY explică (pentru dragonmagd):

Nici nu e, omul are un stramos comun cu primatele, gena ochiilor albastri este una recenta http://www.infobazar.ro/......he-de-gene

| VictorCti1234 a răspuns:

Eu cred ca e adevarata pentru ca lumea se schimba si fiintele trebuie sa evolueze la randul lor pentru ca specia respectiva sa supravietuiasca.

| Smokin a răspuns:

Adevar.Pentru ca sunt dovezi stintifice in legatura cu evolutia omului pe pamant

| xDenisuk a răspuns:

O simpla ipoteza....deoarece acei oameni care au inventat *teoria* nu au fost de la incepuuutul timpului acolo ca sa aiba dovezi sau chestii de genu' si datul cu parerea e simplu.

| RAY explică (pentru xDenisuk):

Fi serioasa, deci daca nu ai vazut o crima nu exista vinovat, exista dovezii

| xDenisuk a răspuns (pentru RAY):

Da.si daca as si vazut o? nu era mult mai usoara rezolvarea ei?

| RAY explică (pentru xDenisuk):

Fi serioasa