| RAY a întrebat:

Consiliul Concurentei: 80% din reducerile de Black Friday sunt o pacaleala. Preturile sunt crescute dinainte

părerii?

http://www.ziare.com/......te-1512132

3 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Produsele au uneori niste preturi nerealiste, la care nu le-ar cumpara nimeni, ei bine, acelor preturi li se aplica mai mereu o reducere pentru a putea fi accesibile cumparatorilor.
Ei bine, de black friday, pentru a nu se reduce pretul deja redus, se revine la pretul intreg, care e nesimtit de mare, si apoi se aplica din nou cealalta reducere, care in mod normal ar trebui sa fie mai mare decat prima, insa.

Altfel spus, daca produsul X, are pretul supra evaluat la 2000 de lei, ii se aplica mai mereu o reducere de 200 de lei, asta inseamnand 10%, ei bine, ramane pretul 1800 lei, daca de la acest pret, il mai reduci odata cu 10% vei ajunge la 1620 lei, acesta e pretul redus de black friday de exemplu, insa, nu poti aplica reducerea unui pret deja redus, ar fi derutant, de asta se revine initial la pretul intreg, la care se aplica din nou o singura reducere.

Am incercat sa fiu cat de explicit posibil, sper ca se intelege logica/strategia de marketing.

| aXy99 a răspuns:

Partial adevarat. Exista si reduceri. E-mag-ul are cateva oferte super bune. Anul trecut a fost PS4 PRO la 1400 RON, S7 la 1300 etc. Pe playstastion store sunt reduceri bune. Daca nu esti atent la preturi cu mult inainte de black friday, poti sa iti iei o mica teapahappy

| Dismally a răspuns:

Da, asta se intampla mereu, nu doar de Black Friday. Am cumparat un produs anul acesta de la e-mag, pretul a fost decent, produsul ok. La doar cateva zile dupa au avut o perioada de reduceri, nu mai stiu cu ce ocazie, in fine, m-am uitat din curiozitate la produsul cumparat de mine si pretul era "redus cu 20%" dar era cu 300 lei mai scump decat il cumparasem eu...