| Joker3134 a întrebat:

Copiii protejati si rasfatati nu trec prin nicio trauma emotionala de la parinti?

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ii intareste devin rai daca primesc totul la indemana

| darrio2007 a răspuns:

De la parinti, nu. De la societate, da.

Răspuns utilizator avertizat
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Trauma este definita de fiecare persoana in parte. Sunt sigur ca au si ei traumele lor, chiar daca asta inseamna sa nu primeasca cel mai scump model de telefon si sa primeasca unul mai ieftin. Desi pentru alti copii asta este un vis.

Deci... fiecare trece prin astfel de momente, definite tot de ei. De asta este bine sa citeasca foarte mult in copilarie, pentru ca daca nu traiesc totul pe pielea lor, macar sa isi formeze si sa isi largeasca orizonturile spre trairile exterioare.

| oglindasultanului a răspuns:

Ba da trec prin mai multe, sunt mult mai sensibili cand vor ceva. si mai artagosi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin faptul ca sunt rasfatati si protejati nu.
Cred mai mai traumatizati sunt acei copii care cresc cu lipsuri, mai ales acum cand au acces sa vada vietile "perfecte" ale celorlalti copii.
Dar copii "rasfatati" uneori sunt tratati urat de alti copii fiindca sunt invidiosi pe ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă sunt răsfățați și protejați evident că nu trec prin traume în familie. Poate în mediul exterior, dar și atunci vor interveni părinții pentru a-și proteja odrasla răsfățată.

Răspuns utilizator avertizat
| Michaeel a răspuns:

Oamenii care traiesc in puf nu vor putea vede cum este viata cu adevarat.Viata nu e perfecta pentru nimeni, degeaba ai bani si faima ca ceva tot o sa iti lipseasca, si acei copii o sa mai multe asteptari de la altii decat de la sine, si cand vor vedea ororurile lumii in care traim o sa iti de-a seama ca au trait in minciuna.Nu,acei copii nu trec prin trauma de la parinti, din moment ce sunt rasfatati si protejati.