| chiftelutacrocanta a întrebat:

Cred ca in creierul fiecaruia dintre noi stau in balanta propozitiile:Voi muri/Voi trai.Ne pandesc peste tot propozitiile astea, orice ne aduce aminte de moarte devenim nemultumiti din cauza ca avem scris pe creier:Voi muri.Cand primim o palma peste cap imediat ne zicem in gand:Voi muri deci sunt nemultumit.De fapt nu palma peste cap ne enerveaza daca ma intelegeti, ci faptul ca palma peste cap ne aduce aminte de moarte si de aceea devine injositoare in mintea noastra.Cand ne odihnim in pat uitam de moarte deci ne aducem aminte de viata si de aceea devenim fericiti, nu pentru ca in pat ar fi frumos neaparat.Ne place patul pentru ca iubim somnul care ne trimite in eternitate si ne face sa uitam de moarte, intelegeti? Suntem asa pe un munte inalt si ne uitam in jos la adancime si purtam o teama, oricine ne impinge chiar si cu un deget ne enervam pentru ca o sa picam, oricine ne trage inapoi uitam o clipa de adancime si devenim fericiti ca vom trai. Diferenta dintre frumos si urat este doar diferenta dintre voi trai si voi muri, bine zic? Suntem cersetori de eternitate? Deci intr-un fel iubim lucrurile care ne fac sa uitam de moarte si ne aduc aminte de viata si uram lucrurile care ne aduc aminte de moarte si ne despart de viata, nu?

1 răspuns:
| MedLife a răspuns:

Sa stii ca, ceea ce traim nu e viata adevarata, viata adevarata e in rai. Moartea este reprezentata de iad, desigur ca ne e frica. E un loc al tristetii vesnice si normal ca daca in viata asta trecatoare nu faci lucruri ce sunt placute Domnului constiinta te mustra si-ti aduce aminte de moarte, iar ca sa uiti de moarte te arunci spre placeri lumesti ca sa uiti. Insa placerile sunt trecatoare, si cauti alte placeri si tot asa si o sa ajungi la capatul drumului si-o sa constati ca ai alergat dupa nimic. Nu trebuie sa cautam placeri lumesti, trebuie sa-l cautam pe Dumnezeu, caci si mie imi este frica de moarte si sunt sigur ca tuturor le e frica de moarte. Insa cand o sa-l gasesti pe Dumnezeu n-o sa-ti mai fie frica ci o sa astepti cu nerabdare chemarea Domnului. Toate temerile sunt date cu un rost. Ia sa incerci sa-l cauti pe Dumnezeu in biserica, pe oriumde mergi si in orice om si o sa percepi altfel totul.