| chiftelutacrocanta a întrebat:

Cred ca tacerea e un lucru extrem de valoros,avem obiceiul sa vorbim prin grai invidios,lacom,plictisit,regretabil,avem obiceiul sa ne plangem de moarte inconstient in timp ce vorbim si asta se simte in cuvinte,se simte acel aer fals,nemultumit si mormait in vorbele multor oameni,a vorbi prin grai de aur e un lucru foarte rar,omul e nemultumit in fata mortii si tot ce face e sa se ascunda de frica de moarte prin conversatii care nu au rost,prin conversatii imitate de la altii,,prin obsesii,se simte, inimile simt intre ele ipocrizia, tacerea este sinceritate absoluta, cuvintele sunt multe care vin din plictiseala si din incapatanare si alte chestii si doar putin din ce vorbim vine din inima.Tu ce crezi?

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Dorotheea21 a răspuns:

Cred ca ai ajuns in sfarsit la o concluzie perfecta, dupa ce o saptamana te-ai plans incontinuu de tristeti aievea sau inchipuite, de matematica, de logica si de teama de moarte.
Sunt curioasa cam ce valoare are "tacerea".
O ora? O zi? happy

| MariaMagdalena1046 a răspuns:

Vorbim prea mult si spunem prea putin!