| TheStrategist a întrebat:

Credeți că ar fi o idee bună ca șahul să fie materie obligatorie în școli și licee? Eu zic că le-ar dezvolta elevilor gândirea strategică și logica.

15 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Care crezi că a fost cel mai mare şahist din toate timpurile? Sau, mă rog, care te-a impresionat pe tine în mod deosebit? Mie mi-a plăcut Alehin.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu.
Pana la urma, sahul e un joc. Nu e o materie, nu e un stil de viata. Inotul de exemplu ar fi mult mai benefic pentru organism, si totusi scoala nu e despre asta.

| TheStrategist explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Părerea mea că și șahul și un anumit sport pe care și-l alege fiecare să fie materie obligatorie. Oamenii trebuie să aibă și mintea sănătoasă, dar și corpul sănătos.

| TheStrategist explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Știi să joci șah?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru TheStrategist):

Da.
Mai importante sunt educatia rutiera si cea sexuala.

| TheStrategist explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu există "mai importante". Fiecare materie are rolul ei. A spus cineva că acestea nu sunt importante?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru TheStrategist):

Scoala nu poate acoperi toate activitatile pe care trebuie sa le faca un tanar.
De aia exista si conceptul "cei 7 ani de acasa", de aia invatam multe si la maturitate. Copiii trebuie lasati sa-si aleaga singuri activitatile. Tu vrei sah, altul vrea sa invete chitara sau fizica cuantica. Important este sa plecati din scoala cu notiuni de baza in cateva limbi, literatura, matematica si alte stiinte. In timpul liber si pe viitor, faci ce vrei, urmezi ce drum doresti.

| Cosmin86 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Sunt destui care traiesc din sah... sunt turnee unde premiul 1 e si de 2 milioane de euro.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Cosmin86):

Comparativ cu numarul celor care traiesc din tenis sau camionagism, cred ca e un procent de 0,
Si cat se invata la scoala despre camioane si tenis?
Exact.
Multi oameni traiesc din constructii, indiferent ca sunt salahori, operatori pe statii de beton sau ingineri. Cat se invata la scoala despre constructii?
Scoala e un pachet de cultura generala, un start in citit, scris, vorbit, calculat si bazele stiintei.
Dupa scoala faci cat te duce capul.
Daca esti in clasa cu Gigel si Ilinca, iar tu vrei sah, Gigel camioane si Ilinca agricultura/cultivarea florilor, pe cine satisfaci?
O pui pe Ilinca la camioane? Te apuci tu cu Gigel de flori?
Trebuie sa mergi la cluburi after school daca te pasioneaza ceva, ca si eu am mers la informatica si karting. Nu am asteptat sa aduca profesorii motoare in clasa, m-am dus eu dupa ele.

| relian a răspuns:

Materie in scoli obligatorie sahul, glumesti laughing Tu crezi ca daca esti bun la sah esti si inteligent? Eu ma indoiesc.Iti arat ca mai toti astia ce se pricep bine la sah nu-s capabili sa bata un cui in perete.

Deci despre ce vorbesti? Cei cu sahu in afara de sah nu-s prea buni in rest la alte activitati.
O sa spui sa bati un cui nu-ti trebuie inteligenta laughing Atunci eu o sa te intreb tu stii sa bati?laughing
Daca stii bine saf si nu stii sa bati un cui, unde nu e nevoie de cine stie ce inteligenta cum se face ca multi nu stiu a bate un cui intr-o scandura?
Deci sa bagi in scoala sahu cum spui, este egal cu zero.

| TheStrategist explică (pentru relian):

Oamenii pe care i-am întâlnit și știu să joace șah bine sunt destul de inteligenți. Nu ar fi egal cu zero, cum spui tu. Ți se dezvoltă altfel gândirea logică, mai ales dacă înveți de mic. E un joc foarte bun pentru minte.

| relian a răspuns (pentru TheStrategist):

Nu is egali cu zero, am spus ca la altceva nu prea se pricep.Stii cum e fiecare are o inclinatie spre ceva.
Sa fii inteligent nu inseamna sa fii cel mai bun matematician, ori cel mai bun la sah.
Inteligenta se masoara in altceva.
Faptul ca esti bun la sah nu o sa te ajute in viata cu nimic laughing decat asa ca la orice joc.
Hai sa baga de acu orice sport ne place obligatoriu laughing pai de ce nu bagam fotbalu obligat pentru toti nu? Sau muzica
Gandirea se dezvolta daca la anumiti ani ii dai innformatii.Intre 17-20 de ani daca doara citesti f mult, orice si ziare, afla ca cititul iti dezvolta mult gandirea.
Nu stiu daca stai doara jucand sah o sa se intimple la fel.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Nu chiar ca materie, dar iarna s-ar putea juca șah în orele de sport, când e prea frig să se joace copiii afară.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Pentru asta a facut PSD-ul o groaza de sali de sport? Sa joace copiii sah, in loc sa faca sport.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.