| mentholinks a întrebat:

Credeti ca artistii canta doar pentru bani?

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Pentru ca sunt si eu un mic artist, (sau cel putin asa ma consider), cred ca pot sa iti raspund. Cind desenez sau pictez, daca nu pun ceva din mine in acel desen sau pictura, nu imi iasa. De aceea imi e greu sa daruiesc vreo lucrare a mea, parca dau o parte din mine. Cele mai reusite lucrari sunt acelea in care am pus cel mai mult suflet. Cind a aparut problema financiara, sa cistig de pe urma lucrarilor incit sa traiesc din asta, partea cu sufletul a cam inceput sa dispara. Nu pot sa o fac (doar) pentru bani. Si de aceea am exclus asta din ecuatie. Asta e in cazul meu. Imi place ce fac, si pun suflet in ceea ce fac. Si din cate am discutat cu citiva artisti adevarati, e valabil pentru orice artist, daca nu pune suflet in ce face, nu iasa ceva bun. Ori, daca pui suflet, banul e pe linga, el vine doar pentru ca ce faci e atit de bun ca vor si altii si sunt gata sa plateasca pentru asta.
Iti dau doar un exemplu: Calin Goia, solistul de la Voltaj, a compus melodia "10" in acel moment cumplit de criza pentru Romania generat de ordonanta nr. 13. E o melodie extraordinara, pentru ca se vede ca izvoraste din sufletul celui ce a compus-o.
Poate doar manelistii se pun sa mai lalaie cate o melodie doar pentru bani, dar si ei o fac pentru ca le place.

| mentholinks explică (pentru cristi202):

Deci ca le place si le plac si banii? Deci doar ei au de castigat de pe urma asta?

| cristi202 a răspuns (pentru mentholinks):

Cui nu i-ar place sa si cistige de pe urma a ce creaza?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Un artist adevarat nu canta niciodata doar pentru bani big grin

| Dismally a răspuns:

Depinde, unii canta doar pentru bani, atlii o fac doar din placere si nu traiesc din muzica.