| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca aselenizarea pe luna din 1969 (Apollo 11) a fost adevarata?

13 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Da.Steagul american flutura pentru ca pe luna bate vantul...happy

| Ionait a răspuns (pentru valentingb):

Tu ai vazut secventa cand acel steag (unul din cele 6) a fost "plantat"? In partea superioara este o tija care il tine astfel incat sa para ca stea "drept". Acel motion care face sa para ca steagul se misca sunt cutele formate in timpul calatoriei ( steagul fiind impaturit s-au format unele cute).

| mixxjim a răspuns:

Eu tind mai mult spre "nu".

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Da, sunt sigur ca a fost adevarata.
Ce te face sa crezi ca nu a fost?

| IndiferentXD a răspuns:

Nu prea... daca au ajuns in 69, acum 43 de ani, acum cand avem mai multa tehnologie ar trebui sa fie un du-te-vino!
aici pentru mine este un semn de intrebare, cum au reusit atunci, si acum trimit decat niste roboti!

| anonim_4396 explică (pentru IndiferentXD):

Si eu am aceiasi parere. Cum de atunci au reusit si acum numai reusesc. Ei spun ca inainte era de 3 ori mai ieftin sa trimiti un om pe luna...

| valentino52 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai trimit pentru ca costa extraordinar de multi bani. De ce au facut atunci acest mega efort fianciar? Pentru ca erau in competitie cu rusii japonezii a fost o ascensiune foarte mare in perioada aceea a programelor spatiale s-au investit sume fabuloase cine trmite primul om in spatiu primul satelit etc. Urmatorul pas era cine trimite primul om pe luna si Statele Unite au bagat toti banii sa reuseasca acest lucru chiar daca au cam risipit banii astia. Sa o faca si a 2a oara nu se merita... adica ca beneficii avem doar "ia uite inca un om pe luna" dar ca pierderi financiare pai cu banii aia scoti tara din criza si dublezi pensiile la toata lumea (exagerez probabil).

| Ionait a răspuns (pentru IndiferentXD):

Stii care a fost contextul in care a fost trimis un echipaj pe Luna? Cursa spatiala intre S.U.A. si URSS. Pur si simplu au trimis oameni pe Luna pentru a-si arata suprematia tehnologica.

Acum cand nu mai exista o competitie, care ar mai fi rostul? Oricum Luna nu este locuibila. Pentru ce s-ar chinui sa trimita un alt echipaj.

Drumul pana pe Marte a durat 254 de zile. Dus-intors asta inseamna 16 luni. Ma gandesc ca numai durata ar fi o problema. La asta se adauga proviziile necesare. Cum ar fi sa te duci zbori 8 luni, sa ramai pe Marte 10 zile dupa care sa zbori inapoi spre Terra inca 8 luni.

Robotul Curiosity (caci sper ca le el te referi) a fost trimis pentru a cerceta planeta Marte, pentru a vedea daca in viitor va putea fi "exploatata".

| IndiferentXD a răspuns (pentru anonim_4396):

Prostii. in 69 a fost una dintre cele mai marii farse din istorie! sa fim seriosi banii nu sunt o problema, mai ales pentru un proiect asa, ar face americanii pe dracu in 4 si ar rezolva imediat, alta e buba! (parerea mea)

| anonim_4396 explică (pentru IndiferentXD):

Ai dreptate. Pe pamant testul navei a esuat si astia s-au dus pe luna de vreo 6 ori.

| TiffanyღBJ a răspuns:

Da happy

| ovidiu8msn a răspuns:

Normal ca a fost adevarata. Altfel la ce naiba au mai investit atatea miliarde de dolari in NASA? Doar de dregul de a trimite rachete in spatiu? Nu se mai fac drumuri Pamant-Luna findca este foarte riscant. Ei erau pe punctul de a murii acolo dar au avut noroc. Au fost de multe ori la limita. Mai nou trimit roboti pentru a studia solul si admosfera. Ei nu au nevoie de atatea resurse ca oamenii. Apa, mancare, caldura, instalatii de racire, oxigen, ..etc.

| AquagirlDiana a răspuns:

Nu stiti voi dar se merge in contiinu aproape pe luna si trimit roboti fiindca e mult mai rentabil decat sa trimitioameni fiindca trebuie pregatire costume care sunt f. scumpe. etc.