| Andrei0G a întrebat:

Credeți că educația sexuală ar trebui predată-n școli?

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, la fiecare vârstă, cu specificul ei.
La ora de botanică se poate vorbi despre sexe la polenizarea florilor.
La ora de anatomie se poate învăța despre organele sexuale și rolul lor în reproducere.
La ora de dirigenție, despre relațiile care se stabilesc între oameni datorită faptului că suntem de sexe diferite.
Așa că se poate. Nu despre tehnici sexuale. Despre contracepție da, căci este necesar.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu ce efect ar avea. Majoritatea celor care raman bortoase stiau ca aia e metoda prin care se fac copiii, dar le-a explicat cate un var/prieten/curva ca in a 7-a zi de post, *** nu e fertila, chiar daca ciclul vine de 3 ori pe an si tine cate o luna, iar baietii stiu ca daca dau 2 labe inainte de intalnire, foot un numar intrerupt si se termina in palma, nu sunt sanse sa ramana bortoasa.
Asa ca indiferent cat de bine le explici faza cu mami & tati, ei sunt intelectuali toti, si nu-si iau prezervativ, ca nu se mai simte la fel.
Si pana la urma, asta e important in educatia sexuala: "purtati" prezervativ. Luati-o unde vreti, dar cu protectie.
Nu cred ca se va apuca vreo scoala sa predea elevilor cum sa ude o fata, si cum se face un oral misto. Le vor explica despre prezervativ si incarcatura morala inutila, iar desteptii tot cu p la goala se vor foothe.
Mai bine fac in continuare religie, e bine sa stie viitorii atei ce "pierd".

| SG1995 a răspuns:

Da, evident.

| Plato a răspuns:

Poate doar pe clasa a 12-a, educatie familială, de către un preot sau altă persoană ce ii poate învăța moral.

| oglindasultanului a răspuns:

Cred ca copiii au nevoie de alt tip de educatie.

| FreddieM a răspuns:

Imperios necesar. Trebuie sa afle de mic ce rol in viata lor sexualitatea, la nivel reproductiv, psihologic. Din pacate in Romania ii pacalim cu barza pana au prima erectie. De fete nu mai zic. Raman gravide inainte de a sti pe unde ies copii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da & NU
"educatia sexuala" din ziua de azi nu prea.
Educatia sexuala - din timpuri vechi da, ar trebui implementata.,

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Sexul are aceleasi urmari si acum si acum 200 ani.

| chuckmanson a răspuns:

Da, absolut, nu e nimic de argumentat.
Adolescenții trebuie să știe cum să se comporte în relații romantice și sexuale, cum să se ferească de boli transmisibile sexual și de sarcini nedorite și cum să poată avea o viață sexuală normală.

| felixf a răspuns:

Educatia sexuala in scoli este dictat din alta parte. Priviti in istorie, imperiul roman, cand sexualitatea a preluat puterea s-a destramat imperiul. Cu cat sunt mai multe persoane care se gandesc doar la sex cu atat acea societate decade. Romania pe vremuri a fost sus, acum este jos si va ramane inca multa vreme jos pentru ca copii stiu doar sa se gandeasca la sex. Copilul daca este invatat la scoala despre sex si nu arta de-a face dragoste atunci o ia pe calea site-urilor pentru adulti. Si asta se doreste, rispirea energiei. De ce ai pune energia sexuala in folosul comunitatii si ai transforma-o in creatie, mai bine o risipesti in alte directii. Exista tehnici de respiratie care nu se fac nici unde, dar care ne-ar ajuta copii sa conveteasca energia sexuala in energia dedicata invatatului. Deci parerea mea este ca educatia sexuala in scoli ar trebui probabil introdusa in clasa a 10-a. Nu mai devreme. In jurul varstei de 16 ani si nu mai repede.

| Maia55 a răspuns:

Normal. Ar trebuii sa știe ce este sexul și metodele de precauție. Ar trebui sa știe despre avort, despre sarcina. Ei dacă vor sa facă sex tot o fac, dar măcar asa vor știi cu adevărat riscurile. Mulți dintre ei fac sex și după vin aici cu tot felul de întrebări stupide.