| elly1231 a întrebat:

Credeți că există illuminati si/masonii?
Dacă da, de ce? Ce știți despre ei? Sau ce cunoștințe aveți despre aceștia?

6 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Da, dar nu in modul ca sunt niste papusari care fac jocurile din subsolurile pamantului, cei la care ma refer sunt oamenii super-bogati si influenti iar aici intra presedintii importanti, politicienii de rang inalt, mafiotii care sunt mana lor dreapta, oligarhii, directorii de companii mari, bancherii, practic toata crema banilor intra aici, tot ce nu intra in categoria de oameni simpli, e un grup al lor select ca doar n-ar guverna omenirea niste oameni saraci, tot astia cu bani foarte multi sunt de fapt cei mai mari criminali ai umanitatii si sunt cei care dezbina omenirea, nu intru in amanunte dar averile lor si influenta lor s-a cladit pe mult, foarte mult sange nevinovat varsat.

| elly1231 explică (pentru Drimmero):

Asa este, asta este și cumva ideea mea

| dullcat a răspuns:

Nu cred ca exista in forma in care sunt prezentati in teroriile conspirationiste. Vreau sa spun, comploturi si interese au existat dintotdeauna, si probabil oamenii ar fi inclinati sa creada sau sa asculte despre astea daca nu ar fi trecute povestile prin filtrul stiintifico fantastic.

Adica, chiar nu e nevoie sa condimentam cu satanisti, reptielieni, extraterestrii si nu mai stiu ce. Modul de prezentare al acestor materiale, fie articole sau video-uri, iarasi este mizerabil, fiindca face apel in primul rand la frica si alte emotii negative, nu la logica si ratiune. Datele nu doar ca sunt inflorite, dar sunt si aruncate asa subiectiv, prin modul de exprimare, expresiile si cuvintele folosite, in loc sa le spuna obiectiv sa poata omul discerne cu propriul creier ce e rau si ce nu.

Asa ca te sfatuiesc sa eviti partea asta a internetului, doar iti pierzi timpul si energia incercand sa intelegi niste inventii create pentru clickuri/vizualizari. Teoriile conspirationiste sunt un fel de cancan, varianta politico-economica.

| elly1231 explică (pentru dullcat):

Nu caut pe net diverse video sau chestii, dar știi vb aia fum fără foc nu iese niciodată, doar ca ma pasionează și as vrea sa aflu părerea cuiva care are măcar idee despre ce se întâmplă pe planeta oarecum...
Nu cred ca sunt doar invenții, și da, ai dreptate ca sunt aruncate asa doar pentru clicuri și vizualizări, dar ceea ce ma face sa cred în asta este absolut tot ce se întâmplă în lume, de la război pana la scumpiri, bani etc...
Satanisti, reptilieni și ce o mai fi nu au nicio legătură, adică asta nu e partea ce ma interesează.
În concluzie forma sau prezentare a acestor masoni/illuminati nu ma interesează, ma repet, vreau doar cineva sau cumva sa aflu decât dacă exista, și nu am o concepție sau o idee despre asta fixa, știu doar ca exista și ca ei conduc cumva lumea din umbra.

| AdioTPU a răspuns:

Da. Am citit mai multe teorii dar e mult de scris. Mă rezum doar la a spune că ei sunt la cârma Pământului, cum li se zice, stăpânii din umbra.

| elly1231 explică (pentru AdioTPU):

Exact asta vreau sa subliniez, marile puteri ale lumii din toate timpurile conduc lumea, din întuneric, din nucleul pământului din tot ce nu putem vedea sau imagina.