| Buresbista123 a întrebat:

Credeti ca incidente ca cel din Ucraina vor fi din ce in ce mai dese in lume? ce parere aveti despre UE, nu e cumva cam acelasi lucru cu ce vor Rusii numai ca e mai mascat, sa dea bine? http://www.youtube.com/watch?v=BdqJa_5ui0o

6 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Nu cred deloc. Nu se compara "valorile" din sfera de influenta rusa cu cele din UE. Rusia promoveaza doar dictatura, si nu o intereseaza absolut deloc de drepturile oamenilor de rand. Uita-te ce se intampla in atatea tari unde Rusia a avut sau mai are influenta. Uita-te in Belarus, Moldova (Transnistria), apoi republicile din Asia Centrala. In Turkmenistan si Uzbekistan sunt dictaturi in toata regula. Uite ce se intampla in Siria, unde Assad e aliatul rusilor. Uita-te in China, sau Coreea de Nord. Mai nou si in Venezuela sunt proteste impotriva conducerii sustinute de rusi. Imperiul lui Putin se destrama, si n-are ce sa faca. El incearca doar sa mai salveze ce se poate salva dupa caderea URSS. Incearca sa contracareze politica pro-democratica a Uniunii Europene si a SUA prin instalarea si sustinerea unor dictatori fideli prin cat mai multe tari. Dar oamenii incep incetul cu incetul sa se trezeasca si sa-si dea seama ca soarta lor e decisa de la Moscova.

| Buresbista123 explică (pentru sublime89):

Politica pro democratica SUA si UE, tu pe ce planeta traiesti, u stii ce se intampla in lume sau vorbesti din ce vezi la tv? http://www.youtube.com/watch?v=O6ayb02bwp0,uita-te si u la documentare gen Zeitgeist, cauta pe net informatii din surse media alternativa si o sa vezi ca mare diferenta nu e, ai dreptate in ce zici partial, adica este raul mai mic asta fata de ce ar fi Rusia dar nu cu mult...

| mgtow a răspuns:

Obama zice ca trimite militarii lui sa faca pace acolo dar cine e el sa comande asta... nu mai e ca in razboiul cu germanii acum e alta poveste dar cum nu constientizeaza politicienii ca omul are nevoie de un salariu bun si un servici e normal sa fie din ce in ce mai multe revolte

| sublime89 a răspuns (pentru Buresbista123):

Problema se pune asa: daca ar fi sa alegi intre UE si SUA pe de-o parte, sau Rusia, China si aliatii lor de cealalta parte, ce ai alege? Si te-as contrazice aici. E cu mult mai bine in vest decat in est. Tie ti-e usor sa vorbesti de aici, pentru ca ai toate drepturile garantate de vest. Dar daca ai trai in est, poate nici n-ai avea acces la internet. Vezi in China ce cenzurat e internetul. Sa nu mai zic ce drept la opinie ai in multe din acele tari. Daca tu stii asa de bine pe ce lume traiesti, esti invitatul meu sa te muti in Transnistria si sa vorbesti in limba moldoveneasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi nu prea mai au unde să aibă loc. China e prea puternică pentru a putea face NATO şi UE presiuni şi divergenţe pe acolo, de Rusia nu se pune problema, iar alte ţări sunt mult prea mici sau sărace pentru a li se da o asemenea importanţă. Ucraina este una din ultimele "bariere" ale UE faţă de Rusia.

| Wøodenpints a răspuns:

În sfârșit încep să se întâmple lucruri interesante în lumea asta. Era și timpul.