| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca o persoana este rea daca nu-i pasa de altcineva ci doar de propria sa persoana?

7 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Puțin, in comparație cu o persoană care caută să facă altuia rău, in mod intentionat.

| Mosotti a răspuns:

Nu e rea, e doar egoista, egoismul sta in genele noastre, a ajutat la supravietuire, aia e, pana la urma nu e rau sa te gandesti la tine pana la urma, aia e.

Omul egoist e vazut negativ doar ca nu serveste intereselor altora. Adica nu avem avantaje de la tine, gata, esti rau.
Si de aia s-a bagat in cap, ca daca esti egoist nu e okey.

| Emma30555 a răspuns:

Da dar în sensul ca nu are rost sa ți o apropii sa te împrietenești cu ea(persoana egoista) fiindcă e doar pentru ea. În general oamenii egoiști pot fi rai fiindcă pot sa nu aibă scrupule pot face si rău fără remușcări dacă este în avantajul lor și dacă ies ei bine.

| Invictusman a răspuns:

Egoista. I s-ar potrivi parfumul egoiste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E egoistă.
Deci cumva rea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu,din contra

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hei! Rea cel mai probabil nu, pentru că este doar o etichetă subiectivă. Egoistă pe de altă parte, cu siguranță da.