| Theo94 a întrebat:

Credeti ca o sa fie un nou razboi rece daca nu suntem deja intr-unul? USA, NATO cu aliatii vs China, Rusia cu aliatii.
Daca China va fi principalul adversar din tabara cealalta cum credeti ca va fi comparativ cu URSS din razboiul rece de dupa WWII?

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu va fi.

| Theo94 explică (pentru sadrian46):

E deja, cel putin din unele puncte de vedere.
https://en.wikipedia.org/wiki/Second_Cold_War
https://ro.wikipedia.org/wiki/Al_Doilea_R%C4%83zboi_Rece

De unde stii ca nu va fi?

| sadrian46 a răspuns (pentru Theo94):

Pentru că nu poate fi.
Acum toate marile imperii sunt prea dependente unele de altele.
Ce ai citit sunt teorii, nu situația reală, actuală.
Este o succesiune de evenimente legate de tensiuni, conflcte locale care nu au amplarea și intensitatea unui război, fie el și rece. Este un nume, care evocă primul război rece, dar rămâne o simplă denumire.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu o sa fie.

| Theo94 explică (pentru DoarBogdan):

Daca te referi cum a fost cel de dinainte, nu o sa fie. Din punct de vedere economic este deja o confruntare.

"Second Cold War"

https://en.wikipedia.org/wiki/Second_Cold_War

| DoarBogdan a răspuns (pentru Theo94):

Da... economic. Dar nu o sa mai fie razboaie, zau asa. Consider ca lumea a mai evoluat si ea, nu recurge la arme si la violenta direct.

| Theo94 explică (pentru DoarBogdan):

RAZBOI RECE, in razboiul rece (primul) intre USA si URSS nu au fost confruntari directe.

Sunt tensiuni politice, ideologice, conflicte economice, cibernetice și militare între blocurile de putere geopolitice opuse, referitor la conflicte militare nu va fi un conflict militar direct intre cele doua puteri, de ex. in Siria regimul lui Assad este sustinut de Rusia, Iran, iar rebelii sunt sutinuti de USA si aliatii.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Theo94):

Nici din asta nu va fi laughing

| Celcestietot a răspuns:

Probabil ca nu.

| Theo94 explică:

"There's talk of a new Cold War. But China is not the Soviet Union"

https://edition.cnn.com/......index.html

Asa ca sa va faceti o idee.

| Michaeel a răspuns:

Ai citit despre războiul rece de pe Wikipedia și acum ți-a întrat la cap. Nu degeaba tot dai link-uri pe aici. Calmează-te, războiul rece a trecut și noi suntem în prezent. Sunt atâtea organizați de pace mondiala care au ca scop oprirea unui viitor razboi, crezi ca alea doar stau și nu fac nimic?

| Theo94 explică (pentru Michaeel):

Ai citit intrebarea? "Calmează-te, războiul rece a trecut" nu m-am referit la acel razboi rece, m-am referit la tensiunile actuale, si sunt calm.

"Sunt atâtea organizați de pace mondiala care au ca scop oprirea unui viitor razboi, crezi ca alea doar stau și nu fac nimic?"
Ce se intampla cu conflictele militare din orientul mijlociu, africa de nord, estul Ucrainei.
Eu m-am referit la confruntari politico-ideologice, economice, etc. intre marile puteri, nu militare.

Poate nici eu nu am pus intrebarea bine, dar vad ca unii nu stiu sa raspunda sau sa citeasca bine o intrebare.
La ce raspuns ai dat tu chiar crezi ca eu cred ca va veni un razboi.

Si voiam sa (si) "aud" de la voi comparatii intre China si fostul URSS intr-un potential sau ipotetic nou conflict asemanator cu razboiul rece.

| Michaeel a răspuns (pentru Theo94):

''Credeti ca o sa fie un nou razboi rece daca nu suntem deja intr-unul? '' asta a fost intrebarea ta si eu ti-am raspuns la ea:
''Sunt atâtea organizați de pace mondiala care au ca scop oprirea unui viitor razboi, crezi ca alea doar stau și nu fac nimic?''

sa n-a aud argumente ca ''Ai citit intrebarea?'' ''dar vad ca unii nu stiu sa raspunda sau sa citeasca bine o intrebare.'' ca astea nu merg cu mine.
Cum am zis mai inainte, ai citit despre raboiul rece si acum iti tremura chilotii co va fi alt raboi roce 2.0

''Ce se intampla cu conflictele militare din orientul mijlociu, africa de nord, estul Ucrainei.'' Conflicte politice au fost de cand lumea, treieste viata si nu sta acum sa porti grija Ucrainei, Rusiei si Chinei.

| Theo94 explică (pentru Michaeel):

"asta a fost intrebarea ta..." A fost una dintre ele, este 2 in 1.

"Sunt atâtea organizați de pace mondiala..."
ONU-1945
World Peace Council-1949
World Peace Foundation-1910
Bine inteles sunt si altele mai noi.

Nu imi tremura nimic, doar ca ma intereseaza (uneori) chesti din geopolitica, uite ce am spus eu:
"La ce raspuns ai dat tu chiar crezi ca eu cred ca va veni un razboi."

Si da in prezent e mai putin probabil sa inceapa un conflict la nivel mondial in special o confruntare militara directa intre marile puteri.