| RAY a întrebat:

Credeti ca oamenii se pot schimba sau raman la fel?

7 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

La haine se pot schimba, sigur.
La caracter si restul nu, cel mult se mai schimba dupa adolescenta, dar dupa aia daca la 25 ani e cum e, asa ramane.

| Sofer a răspuns:

Eu cred ca e rar când un om se schimba. Alți se schimba sau rămân la fel.

| LPCTSTR a răspuns:

Niciodata.
Cum poti iesi din tiparul deja prestabilit de natura umana? Nu poti, destul de autosuficient.
Indiferent de perspectiva si orientarea referintei, oamenii nu se schimba si nici nu se vor schimba; cei care pretind asta sunt doar ipocriti, nerozii astia nici n-au habar de realitatea pur umana in care contextul este prea hazarduos pentru ca schimbarile sa si coreleze cu realitatea.

| Apokales a răspuns:

Oamenii se pot schimba, insa dupa 35 de ani ei se schimba mult mai greu, ba chiar in anumite privinte deloc. La 35 de ani ai deja o perspectiva bine fixata despre lume si nu poate fi miscata usor. Desigur, sunt si cazuri particulare in care individul este o pierdere de timp, am dat si peste astfel de cazuri, dar sunt si acei oameni inteligenti ce se adapteaza, chiar si la 65 de ani se pot schimba, depinde de la caz la caz.

| Reghqen a răspuns:

Doar cei care nu vor să descopere potențialul lor ascuns. Se schimb fiindcâ majoritatea nu acceptă refuzările, faptul ca nu sunt remarcați, ca nu sunt în centrul atenției, pentru ca văd persoane carora viață le merge mai bine decât la aceea persoană iar aceea persoană o îmită cu speranța ca o să ii meargă și lui viața mai bine. Însa, aceea persoană este original, a muncit să devină ceea ce este acum, a suferit, dar cu toate astea a mers înainte și nu s-a lăsat abatut, a crezut în potențialele săle și până la urmă a reușit să se amelioreze. Din contra aceea persoană care o îmită este o copie, un frustat, iar chiar dacă o îmită nu o să fie niciodată ca persoană aceea originală. Cel care îmită nu este un om, nici nu a încercat să se amelioreze, s-a lăsat abatut îmediat fără să lupte, fără să descopere ceea ce poate!

| Justme79 a răspuns:

Toata lumea se schimba in functie de circumstante si nu, numai... daca te referi la partea ca fel de a fii si altele trebuie sa te uiti la tine si sa vezi daca tu te-ai schimbat ca om sau ai ramas fel!

| georgiqqlove a răspuns:

Eu cred că oameni se pot schimba doar dacă respectivi oameni vor acel lucru! Noi ca şi oameni ne putem schimba comportamentul şi gândirea pe baza a mai multor factori cum ar fi anturajul, locul unde stai, etc.De exemplu să zicem că un om a plecat dintr-un mediu paşnic şi să zicem aşa ok, ia după va merge într-un mediu nu tocmai paşnic, logic unora o să le fie greu să schimbe, ei fiind obişnuiţi cu alt fel de comportament, dar o pot face. Unora le ia ani buni de a se schimba, dar dacă vor cu tărie această schimbare o pot face! Nimic nu e imposibil chestia care stă la baza acestui lucru de a deveni real este de a zice că nu există nu pot ci există nu vreau şi atunci îţi dai seama dacă vrei cu adevărat să faci acestă schimbare chiar dacă îţi va fi greu! Te sfătuiesc ca tu niciodată să nu obligi pe cineva să se schimbe că ori nu vei reuşi acest lucru ori îţi vei atrage ura acelui om! Sper că te-am ajutat!