| Joker3134 a întrebat:

Credeți că oamenii de la oraș sunt mai deștepți?

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pariem că stai la oraș? (că altfel, formulai altfel intrebarea)

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Joker3134):

Deci oricum ai lua-o ieși ca fiind "mai deștept"

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Drimmero a răspuns:

Oamenii de la tara sunt mai descurcareti, pune-l pe unul de oras sa dea cu sapa ca iti cu ea in cap in loc sa dea pe camp. M-am nascut si crescut la oras dar la tara am avut perioade in care am si copilarit prin unele vacante si mai munceam si eu

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns:

Raspunsul este da, cel putin la generatia mai veche, cei de la tara erau destul de innapoiati si in conceptii, gandire, dotari. Si aia mai destepti au fugit la oras, cine nu se descurca, a ramas la sapa.
La generatia actuala nu mai e diferenta pentru ca toti au telefoane, net si se informeaza, cei ce au bani isi doteaza casele cu utilitati si asa mai departe.

| SilentRain a răspuns:

Unii sunt chiar bătuți în cap și cu figuri, deci nu laughing

| gemeni6226 a răspuns:

Sa pornim de la educatia din scoli.La oras concurenta este mai mare deci elevii din oras trebuie sa depuna efort mai mare pentru a fi buni sau pentru a lua note mai mari.Dar asta nu inseamna ca s-au nascut cu un coeficient de inteligenta mai mare la oras sau la sat doar la oras se depune un efort mai mare in clase din partea elevilor.In momentul in care elevii de la tara intra in licee din orase pot depune si ei eforturi pentru a ajunge nivelul de pregatire a elevilor din oras si chiar sa depaseasca pe acestea.Un exemplu foarte concret personal chiar eu m-am nascut la oras si mereu am avut medii cam acolo pe la 8.90 facultate nu am facut.Dar sotul era de la tara a facut facultate precum si cumnatele mele la fel.Asa ca locul de nastere nu determina cit de sus poate ajunge cineva, mai pe scurt nu determina coeficientul de inteligenta.Totul depinde de om si de motivatia pe care o are.

| RoCkKiD a răspuns:

Ce inseamna "destept"?

| Nume6 a răspuns:

Nu vreau să ofensez nicio zonă atât rurală cât și urbană dar la ţară, sunt mai mulţi înnapoiaţi decât la oraș, la ţară se bârfește pe șanţ un om indiferent dacă acea persoană îl cunoaște sau nu, dacă ia făcut ceva sau nu, la oraș ieși pe stradă n-are nimeni nimic cu tine nicio treabă, la ţară ieși pe drum și sunt unșpe mii de camere de vedere umane care îi interesează ce faci, ce dregi, la oraș da sunt mai mulţi inteligenţi pentru că sunt mai emancipaţi, mai umblaţi că au unde ieși, sunt baruri, cluburi, restaurante, parcuri mari. Dar nu neg că la oraș sunt mulţi fiţoși, emanciparea li s-a urcat la cap, se cred superiori că locuiesc unde e mișto, unde sunt baruri, restaurante, etc. La ţară și sărăcia a dus la oameni proști, care nu știu pe ce lume trăiesc, mai răi, mai înnapoiaţi, nu se investește în modernizare, suntem prima ţară din Europa cu wc-uri în fundul curţii, sărăcia a predominat la ţară nu de acum, de sute de ani, dar cei de la oraș ar da orice pentru un ou de ţară, sau o fructă...Plus de astea îţi dau și un exemplu, dacă o fată se imbracă într-un tricou mai strâmt și iese pe drum, o să afle tot satul că e "curvă"