| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că perfecționismul este înnăscut sau dobândit?
Ce părere aveți despre persoanele perfecționiste?

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

E clar dobandit. E o calitate ( uneori un defect ) la fel ca toate celelalte.

Dupa cum am zis, uneori poate fi o calitate, uneori un defect, deci depinde in ce context vorbim.

Sunt o persoana perfectionista si pot sa iti spun ca uneori nu ma ajuta. Cel mai bun exemplu pe care ti-l pot da este atunci cand lucrez pe un proiect si se intampla ceva cu el sau e abandonat. Eu efectiv incerc sa-l fac cat de bine pot si il fac degeaba. Foarte frustrant.

Desigur asta ma si ajuta in multe cazuri pentru ca ma face sa dau tot ce am mai bun in mine si sa nu renunt pana nu fac un lucru asa cum trebuie.

| Mosotti a răspuns (pentru Ineys):

De unde stii ca e clar dobandit?

| Ineys a răspuns (pentru Mosotti):

Pentru ca un semi analfabet nu o sa fie perfectionist. Dacă era, nu mai era semi analfabet, nu? Perfectionismul nu înseamnă să dai tot ce poți ca sa faci un lucru cat de bine poți?

| Mosotti a răspuns (pentru Ineys):

Ba da, dar devine boala cand niciodata nu ti se pare destul de bine, si mereu esti nemultumit, atunci deja nu e in ordine.
Am zis si eu ca daca faci ceva cat de bine poti, este normal.
Nu e vb neaparat de analfabeti, ca multi sunt neglijenti si se complac in mediocritate chiar daca au cap.

Am zis "Dar daca e cat mai aproape de chestii f bine facute si reuseste sa le faca asa, e f bine sa vrei sa fie totul bine".

| Ineys a răspuns (pentru Mosotti):

Normal, adica incerci cat poti, dai tot ce ai mai bun, dar nu disperi daca un lucru e peste abilitatile tale. Mi se pare stupid sa ajungi in stadiul ala.
Si mie imi place sa dau tot ce pot cand vine vorba de ceva, dar nu intru in depresie daca esuez, asta e in viata nu castigam mereu.

| Mosotti a răspuns (pentru Ineys):

Foarte bine spus, pai asta ziceam si eu, ca e absurd sa nu fi multumit niciodata de nimic, dar apare asta in probleme psihiatrice sau psihologice.
Si eu dau tot ce pot sa fac o chestie ca lumea ca asa mi se pare normal, sunt multimit cand e cat mai bine facuta treaba, asta e perfectionismul normal cum ar veni. Asa se mai zice "e perfectionist", fara legatura neaparat cu, cuviantul in sine.
Perfectionismul patologic e ala cand chiar vrei perfectiune.

Apare in TOC clar, pai mereu cureti ceva ca nu e indeajuns de curat cum ar veni. Verifici de 10 ori daca ai incuiat usa ca sa te asiguri ca ai incuiat-o, si altele. Dar tratata boala, se rezolva.

9 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Perfectionismul este o pornire, o oarecare orientare, o dispozitie. Nu este cava cu care te nasti. Nu confunda cu perfectionea de a face totul perfect.

Nu te nasti cu asta, gandirea asta o faci pe parcurs. Daca tu acum vrei sa faci ceva bine, te face perfectionista? Da, doar la acest lucru.

Nu am nicio parere happy Nu stau sa ii analizez.

| Mosotti a răspuns:

Persoanele perfectioniste nu sunt prea okey, ca de multe ori asta duce la nemultumire cronica, multe persoane asa niciodata nu-s multumite de ele, de ce se intampla, de ce pot face, iar asta evident e rau, pentru ca pentru ei niciodata nu e de ajuns de bine nimic.
Aici pot zice ca e putin cam afectiune psihica si va trebui rezolvata.

Dar daca e cat mai aproape de chestii f bine facute si reuseste sa le faca asa, e f bine sa vrei sa fie totul bine, insa nu perfectionism imposibil de atins.

Nu se stie daca e dobandit sau innascut, e relativ, asta se afla din istoricul vietii acelei persoane la terapie.

| Nemessys a răspuns:

Perfectionismul nu poate fi atins niciodată de nimeni.

Răspuns pentru A2a întrebare. La noi persoanele care încearcă și se dezvolta continu și își repara asa zisele,, defecte" sunt considerate perfecționiste. E nasol.
Dar într o societate plina de oameni leneși și incapatanati, dandu-se mari filosofi dacă folosesc,, accepta-ma cu tot cu defecte ", deja nu ma mai mira nimic.

accepta ma cu tot cu defecte = suporta jigodia de persoana care sunt ca eu nu am chef sa ma îmbunătățesc deoarece am lenea și ego ul cat casa.

| StrongHeart a răspuns:

Iti poate aduce obstacole, nu e intotdeauna o calitate.