| RAY a întrebat:

Credeti ca prieteniile virtuale se mențin in timp sau sunt sortite sa se destrame fiind pierdere de timp mai mult?

39 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nu consider că sunt pierdere de timp. Nimic nu e întâmplător și timpul pe care îl irosești cu zâmbetul pe buze nu e deloc timp pierdut. Toată chestia asta cu productivitatea, succesul a cam scăpat de control? Unde mai intră în ecuație bucuria aia de a fi martor la miracolul vieții? Normal că ar fi nemaipomenit de fain să întâlnești oamenii de care simți că ai nevoie chiar în orașul tău. Dar dacă nu îi găsești din diverse motive (poate nici nu îi cauți) cred că merită să te imersezi în aceste conversații cu niște persoane care se știe de la început că nu îți pot oferi mai nimic. Cu atât mai mult te ajută asta pentru că realizezi că dacă rămâi înseamnă că îți hrănesc sufletul și asta te lasă să descui anumite cămăruțe pline de umezeală și mucigai în care ai ascuns părticele din iubire. Acum le scoți la soare pentru prima dată după multă vreme. Mai departe nu este obligatoriu să fie doar o experiență pe termen scurt. Deși ca și în cazul celor care acum sunt lângă noi orice persoană ne va părăsi într-un fel sau altul la un moment dat. Cu sau fără voia lor. Și nu uita că oricât te iubește cineva el e dator să se iubească mai mult de atât. Fiecare interacțiune umană are ceasul ei biologic. Se va opri atunci când simți că trebuie să se oprească. Sau când va simți asta celălalt. Când ai făcut plinul și trebuie să oferi altor persoane pentru că altfel ai da pe afară și s-ar irosi iubirea. Sunt persoane care îți rămân dragi deși nu mai vorbiți deloc. Dar cu care dacă te reîntâlnești pe stradă nu poți să nu le zâmbești sau să le îmbrățișezi dacă făceați asta și înainte. Sau de exemplu pe internet cărora simți să le lași un comment uneori deși nu mai vorbiți și nu aveți planuri să vă vedeți. Dar pot fi și cazurile acelea în care bariere distanței poate fi înfrântă. Dar asta nu ține deloc de ce se întâmplă atunci între voi. Trebuie să fie ceva ce era deja adormit în tine și avea nevoie de un mic ajutor. Când ajungi să vrei o persoană lângă tine, când spui că o iubești adevărul e că nu o iubești pe ea. Iubești ideea de iubire, ai fi putut iubi pe oricine altcineva care ți-ar fi dat voie să o iubești. Dragostea vine pe un alt plan, din nevoia de a te iubi pe tine întâi pentru a putea oferi iubire la rândul tău. Pentru că uneori avem genul acela de momente când suntem pur și simplu goi. Și atunci avem nevoie de oamenii aceștia. Dar nu trebuie să îi căutăm pentru asta. Pentru că dacă am proceda așa ne umplem și ne golim în același timp rezervoarele de iubire. Ne-am sabota dreptul, obligația chiar, la fericire. Și le-am permite și altora să își facă asta.

| Drimmero a răspuns:

O prietenie virtuala sau o relatie virtuala chiar poate sa tina, dar depinde si care sunt persoanele protagoniste aici.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Asa e conteaza si calitatea =cazul flory, aia chiar m-a dezamagit rau de tot, pentru ea ma certam cu toti si cu tine

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Flory era un caz aparte pentru tine, eu nu am avut absolut nicio treaba cu ea, dar nicio treaba!

| Freya1 a răspuns:

Nu neaparat.Eu mi-am facut prieteni pe net pe care i-am cunoscut si in viata reala si a duraat.Dar si prieteni de 6 7 ani doar pe net fara sa ne vedem niciodata

| PersonajFictiv a răspuns:

Majoritatea oamenilor sunt egoisti, prosti si imaturi.
Majoritatea relatiilor la distanta se destrama din cauza lipsei de maturitate din partea celor doi sau a unuia, a prostiei, egoismului, etc.
Gasesti rar persoane care se implica 100% sa faca o relatie sa mearga, asta e foarte important, poate cel mai important.
Sansa sa fie un cuplu si amandoi sa se implice 100% sa faca relatia sa mearga sunt mai mici, majoritatea oamenilor sunt cum am zis mai sus.
Hai sa fim seriosi, nu gasesti pe toate strazile oameni care au coloana vertebrala, care stiu ce vor, care stiu cand sa de-a inapoi si sa zica " am gresit, imi pare rau, o sa imi repar greseala ", care nu stiu sa aprecieze ce au langa ei si nici sa faca relatia sa mearga.
Sa faci o relatie sa mearga presupune efort si intelegere ( nu efort in sensul negativ, nu asocia efortul pe care il depui in o relatie cu efortul pe care il depui la un job care nu iti place, poti depune efort la un job ce il iubesti in totalitate - asa si relatia sa zicem ).
Numarul cuplurilor de rahat e mult mai mare decat numarul cuplurilor ce au o relatie sanatoasa, nu toxica.

Concluzie :

Doar daca se depune efort din partea amandurora si sunt oameni ok sigur se poate.

| RAY explică (pentru PersonajFictiv):

Rasounsul este foarte bun, dar eu nu vorbesc de o relatie virtuala si sa ai prieteni virtuali?

| PersonajFictiv a răspuns (pentru RAY):

Nu e same sh.it?

| RAY explică (pentru PersonajFictiv):

Pai in una te implici si emotional in alta e doar prietenie vorbiti mai rar in fapt e acelasi rahat ai dreptate

| PersonajFictiv a răspuns (pentru RAY):

Daca nu te implici emotional nu mai e prietenie.
E doar interes.

| Drimmero a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Daca te implici si mai mult emotional, poate deja sa fie vreo relatie.

| RAY explică (pentru PersonajFictiv):

Dar atasarea e involuntara si ajungi sa simti ceva pentru prietena ta virtuala asa e, dar exista si legaturii emotionale intre barbati nu?

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Drimmero):

Ma refer ca, daca tu numesti pe cineva prieten inseamna ceva pentru tine ( te implici emotional ), ma refer sa ai un amic, etc.
Vorbesc in modul general.

| Drimmero a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Asta da, fara implicare sufleteasca nu se poate nimic,, dar nimic.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru RAY):

Pai da tu cand te vezi cu un amic, te simti inteles, daca e amic adevarat.SIMTI intelegere din partea lui, sau te simti bine ca razi, glumesti, orice faci tu, simti ceva.
Te-a ajutat intr-o situatie dificila sa zicem si ajungi sa IL SIMTI ca pe un frate.
NON GAY SH.IT HERE BROH! laughing

| RAY explică (pentru PersonajFictiv):

Desigur atractia fizica nu ar aparea decat ceva emotional platonic desigur, ca sfat ca vad ca esti inteligent, consideri ca a avea amici virtuali =pierdere de timp?

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Drimmero):

E un citat care imi place de Dalai Lama " Oamenii trebuie iubiti si lucrurile folosite.Haosul lumii de azi este pentru ca iubim lucrurile si folosim oamenii."

| Drimmero a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Foarte adevarat... iubim mai mult lucrurile materiale, iar pe oameni ii dam la o parte, ne respingem semenii cand putem respinge lucrurile care n-au nicio valoare.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru RAY):

Nu exista din partea mea atractie fizica pentru un baiat,sansele sunt egale cu zero.Pot in schimb sa sa spun cuiva daca ma intreaba daca mi se pare un tip ce arata bine,ca si femeile pot spune de alte femei daca arata bine DAR sa nu fie lesbi.

Nu,nu e pierdere de timp, uneori persoanele de departe te inteleg mai bine decat cele de langa tine, iti dau sfaturi mai bune si chiar se implica in asta.E mai bine sa ai aproape un prieten, dar daca nu se poate, asta e, mai bine unul la distanta caruia ii pasa de tine decat unul langa tine care doar se foloseste de tine in ce masura poate.

| RAY explică (pentru PersonajFictiv):

Ai mare dreptate, si tu esti o persoana de la care ai ce invata

| CleanHeart a răspuns:

Se destrama prietenii de 19 ani si sa tina astea? Vrajeala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt o pierdere de timp neaparat, banuiesc ca se pot mentine.Dar sunt mai mult de distractie ca sa zic asa, prietenii adevarati ti-i faci in viata reala.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Corect asa e, si acolo rar

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Exact

| 393Dan a răspuns:

Eu cred ca atat timp cat o tratezi ca pe o joaca si nu-ti aranjezi viata si orarul dupa aceasta "relatie", atunci nu face nici un rau, poate chiar doar pozitive ies din asta (ai cu cine glumi si tachina cand esti plictisit sau ai pofta de vorba). Insa sincer nu mi-as risca timpul, somnul (daca are program diferit de lucru, sau invatatura sau in genere alt fus orar) si mai important inima si sentimentele pentru o situatie care mult mai des esueaza decat e de succes.
Asta-i doar parerea mea, insa sunt si multe cazuri in care aceste relatii care au inceput de la niste frumoase prietenii online, reusesc si chiar isi gasesc perechea potrivita. Eu personal stiu doar de un caz in care doi s-au intalnit in viata reala si chiar s-au casatorit. Acum nu stiu ce mai fac, asta a fost cu 3 ani in urma.

| RAY explică (pentru 393Dan):

Eu inainte de TPU intram pe un chat mobil si nici macar 1% nu se vedeau real si aia care se vedeau majoritatea nu se placeau real sau nu rezista relatia mai mult decat cateva lunii, eu vorbeam sa ai o amica cu care mai vorbesti, ca asa te poti atasa daca comunici cu cineva mult, nu tu alegi asta

| 393Dan a răspuns (pentru RAY):

La fel cred ca majoritatea care sunt intr-o "relatie" virtuala sunt doar atasati de personalitatea sau misterul care vine cu chaturile online, sau chiar si de fotografiile photoshop-ate cu vreo 10 filtre peste ele. Probabil de asta si esueaza majoritatea relatiilor cand sunt scoase in viata reala. Online este mult mai simplu sa impresionezi pe cineva ascunzandu-ti defectele, insa in viata reala in scurt timp toate viciile ies la iveala.

| RAY explică (pentru 393Dan):

Te ai atasat vreodata de cineva virtual?

| FoxyM a răspuns:

Hey Ray, prieteniile online pot fi puternice si durabile.Depinde de subiectele abordate si de lucrurile in comun.Si eu am o prietenie virtuala si chiar ma bucur de asta, ne mentinem bine de vreo 4 ani asa si inca nu am pierdut legatura.Deci chiar se poate.
Cine este sau era Flory?:o happy

| RAY explică (pentru FoxyM):

Hey Ray, prieteniile online pot fi puternice si durabile.
dar poti sa ajungi sa o iubesti chiar daca vorbim doar de conversati online
Cine este sau era Flory?
o fata dar acum numai e

| whatevernvm a răspuns (pentru RAY):

Monstrul ăla ipocrit e fata?

| RAY explică (pentru whatevernvm):

Monstru ipocrit?

| RAY explică (pentru whatevernvm):

Da

| David_Vaduva_1998 a răspuns:

Se pot mentine eu am un prieten la distanta de 2 anii nu ne-am vazut niciodata fata in fata dar e foarte bine sa ai prieteni si virtuali si reali te pot sprisini si te pot asculta poate asta e doar cazul meu dar cred ca nu e o pierdere de timp

| Ascension a răspuns:

Nu sunt pierderi de timp, te poti distra mult si poti face multe chestii si virtualwinking

| RAY explică (pentru Ascension):

Cum ai aflat de TPU?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Nu-mi vine sa cred, tipa e fana Arsenal,, azi am aflat si eu

| RAY explică (pentru Drimmero):

Mai omorat man cu asta

| alexandrumarius11 a răspuns:

Eu sunt prieten cu un baiat din R Moldova si as vrea sa il cunosc deoarece cred ca ar fi un prieten bun. Poate cine stie ne vom intalni la un moment dat sa bem o cafea si sa ne cunoastem mai bine. Asta depinde nu doar de noi ci si de planurile lui Dumnezeu.

In concluzie: Fii tu cel mai indraznet si cunoasteti-va daca va intelegeti binewinking