| StrongHeart a întrebat:

Credeti ca romanii isi subestimeaza propria tara? In timp ce strainii vad in tara noastra un fel de paradis, fiind obisnuiti cu haosul din occident.
https://www.youtube.com/watch?v=77y1O-DMpyI

6 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Romania e condusa prost și așa a fost condusa in ultimii 30 de ani și românii recunosc că țara e frumoasa dar condițiile de trai strica tot și asta se datorează strict guvernanților, parlamentarilor, președinților ce s-au perindat la cârma României și nu au făcut nimic pentru popor ci i-a interesat doar buzunarul propriu.Romania e foarte frumoasa dar e locuită și condusa de oameni care lasă de dorit.

| Celcestietot a răspuns:

Da, putem spune ca isi subestimeaza propria tara.

| gemeni6226 a răspuns:

Degeaba este o tara frumoasa si minunata daca ai un salar din care nu-ti permiti s-o vezi doar in poze si la televizor.Eu am lucrat o viata dar am ajuns doar in tinerete s-o vad cat timp nu eram maritata caci dupa aceea nu am mai avut bani de nimic toti banii ce am castigat am investit in sustinerea traiului facturi si cresterea copiilor.Acum ca sunt singura iar nu cunosc altceva decat servici si acasa ca de altceva nu am bani dar mi-am promis ca nu mai iau imprumut de la banca si in pensie o sa merg si eu unde o sa vreau.Deci strainii sigur ca vad un paradis si oricine are bani sa mearga des in concediu.De aceea nu m-am dus niciodata nicaieri din aceasta tara in strainatate ca m-am simtit bine in ea.Imi place foarte mult orasul in care m-am nascut si chiar daca numai in tinerete l-am vazut stiu ca avem o tara nespus de frumoasa.

| FreddieM a răspuns:

La fel suntem si noi cand vizitam alte tari, ramanem impresionati de cultura, traditiile si istoria lor, indiferent ca e Ungaria, Italia sau Republica Moldova.
Nu o subestimam, ci doar dispare efectul wow, pentru ca ne obisnim cu ce avem deja.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice persoană obișnuită cu un loc îl subestimează

| Teffan a răspuns:

O întrebare bună și de actualitate.
Răspunsul meu probabil ca nu este cel așteptat, dar este în totala legătură cu esența întrebarii.

Este deosebit de interesant ca Occidentul vede în tarile Europei de Est o ultima făclie aprinsa pentru "viitorul Europei", întrucât occidentalii s-au saturat de nedreptățile impuse asupra lor prin distrugerea culturala, sistematica.(mai ales prin imigrație)
In același timp, romanii vor cu orice preț, aproape în unanimitate, sa se apropie de Occident.(intr-un timp cand încă nu se poate vorbi, la noi, despre imensele valuri
imigrationiste care iau cu asalt Occidentul--sunt curios cum se va raporta populația la UE când tara va fi cotropita de imigranți)

Răspunsul rezida în antecedentele comuniste ale României, care au făcut imposibil ca tara sa "guste" din "libertatea" Occidentului. Acum, noi dorim, cu orice preț, sa gustam din acel stil de viata occidental, în timp ce, paradoxal, occidentalii s-au saturat.
Suntem pro globalizare, pro UE, în timp ce populația occidentului cunoaște o emergenta a naționalismului, conservatorismului, sentimentelor eurosceptice etc. Momentan, nu știu sigur dacă numărul naționaliștilor îl întrece pe cel al progresistilor. Probabil ca nu. Dar emergenta și renașterea sentimentelor naționaliste și segregationiste este de nedezbatut. Este o realitate.Toate publicațiile se plâng de:nationalism, "rasism", extremism(și chiar de antisemitism)

Interesele internaționale au în vedere transformarea României într-o tara occidentala.(nu e conspirație, e realitatea)
Încercările naționale, conforme cu sprijinul Occidental și popular național, au ca target același lucru.(cu excepția partidelor de stânga sau de dreapta naționaliste, în frunte cu defunctul PSD)

Străinii vad în tara noastră un paradis pentru ca este lipsita de haosul cosmopolit.
România încă atrage străinii prin tradițiile sale, iar tradițiile oferă cea mai buna desfătare a spiritului.
Încercarea, cu orice preț, de abolire a tradițiilor în Occident, și înlocuirea acestora cu multiculturalism și materialism absolut, cu refugiații privilegiați înaintea nativilor,(care mai comit și crime, pe de-asupra) determina furia Occidentului.