| CiorbaDeCartofi a întrebat:

Credeti ca scopul vietii este sa ne rugam lui Dumnezeu si sa facem bine? Sau noi de ce traim?

6 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Ai spus că nu crezi în Dumnezeu (iar Dumnezeu nu are nevoie de credința unui om ca să existe). Da, scopul vieții este să facem voia lui Dumnezeu și să îl urmăm pe Iisus. Dacă există un alt scop mai măreț ca acesta, vreau să știu și eu.

| OldSoul a răspuns:

Imagineaza-ti o viata fara rautate, fara razboiae, fara foame, si fara goana dupa averi materiale.
Eh, de asta traim, sa aducem o mica contributie pentru indeplinirea acestui vis.
Poate peste 1000 de ani, urmasii nostri vor trai intr-o lume asa cum am vrea noi sa traim acum.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In cartea "Mintea - o călătorie spre centrul ființei umane" autorul Daniel J.Siegel,medic psihiatru, terapeut si cercetător in domeniu, afirma ca:"bunătatea este pentru minte, ceva la fel de natural ca respirația pentru organism".
De asemenea, macar ca nu este religios, el afirma ca :"venerația si gratitudinea ajuta sistemul imunitar al organismului sa înflorească, reacția inflamatorie sa diminueze, regulatorii epigenetici sunt optimizați, profilul cardiovascular e îmbunătățit, si chiar telomeraza va fi crescuta".
De asemenea afirma ca :" bunătatea si compasiunea sunt fundamentul sănătății si al stării de bine".
Daca Biblia afirma ca doar Dumnezeu este bun, si nimeni altcineva, chiar si Domnul Isus a spus asta, înseamnă ca pentru ca noi oamenii sa ajungem sa fim buni trebuie sa ne rugam lui Dumnezeu pentru a ne ajuta sa fim buni si sa facem bine. Altfel vom exclama:"Fara Dumnezeu nu putem face nimic".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scopul este sa iubim si sa fim iubiti, pentru ca Dumnezeu este iubire si ne-a invatat sa ne iubim unii pe altii. Cum spun calugarii: rugaciune si munca. Cu puterea si mila celui de sus le facem pe toate daca sunt bine intentionate.

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

As cere un sfat consideri ca e util si necesar sa-i iertam pe cei care ne-au dezamagit? si daca da asta ar insemna sa facem spre ei noi primul pas?

| TheWolfOficial1 a răspuns:

Nu am de unde stii de ce traim, dar nu cred ca scopul este sa stam si sa ne rugam. De unde stim oricum ca ce ceva acolo? Si daca este, nu as crede ca suntem aici pentru a sta si a ne ruga (este doar opinia mea, no offense). Daca nu ne miscam si nu facem lucrurile sa mearga, mici sansele sa mearga de la sine. Cu scop sau fara scop, hai sa traim si sa vedem ce se intampla. Daca e cazul ne putem face singuri un scop happy Cu siguanta, sa facem bine nu ar strica nimanui, dar mie nu imi place sa generalizez asa ca ce stiu eu. Binele facut de cineva poate si dauna altcuiva. Asta e ce am avut de zis, have a good night happy