| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că se pot opri în vreun fel tăierile de lemn ilegale din România?

Am fost astăzi la pădure și am rămas surprinsă în sensul tragic de multele grămezi de bușteni ce așteptau să fie transportate...precum de multe (prea multe) ori de camioanele (intenționat scriu la plural, întrucât ele circulă de obicei în echipă happy...și câte 10 dacă este posibil) încărcate până la refuz cu lemn românesc tăiat ilegal.
Cu ceva vreme în urmă am lucrat la o grafică pentru niște pancarte și bannere destinate unui protest anti-defrișare...asta se întâmpla pe când mai aveam o urmă de speranță.
Nu știu dacă realizează toți, însă lucrurile stau foarte prost, este ceva foarte profund - o adevărată MAFIE a lemnului în țara noastră, practicată la cel mai înalt nivel!

Voi credeți că într-o zi va fi bine în această privință? Vouă vă mai trăiește speranța?

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ajunge Romania ca Spania cu 40° vara. Politicienii din capitala sant idioti ca permit marea cu sarea altfel era mai bine daca erau destepti aia de la conducere. Macar de ar fi mai multa ploaie in loc de caldura mi.ar placea asa mai rad de panaramele care vor sa iasa la sex pe interes sa stea in casa

| RAY a răspuns:

De acord cu mossoti, România e o colonie a Ue

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, când o să taie tot, și nu vor mai avea ce tăia, se va opri.
Legea poate fi apărată în pădure doar cu pușca.

| Drimmero a răspuns:

Din cauza incompetentei de pe hartie (legile) li se permite unor excroci sa termine padurile, apoi se vor intreba toti de ce sunt alunecari de teren, de ce apar inundatii, de ce padurile sunt chelite si tot asa. Natura iti da, dar tot natura ti-o da peste bot.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

De ce le vin animalele peste ei in case.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din trei motive:
1. S-au inmultit numarul de animale salbatice, asa cum ne impune UE, dar la ei nu.
2. S-au imputinat animalele domestice: oi, vaci, capre. Din aceasta cauza pasunile nu mai sunt in munti ci pe langa sate. Animalele salbatice isi luau obolul lor de carne din randul animalelor domestice, iar statul despagubea taranii care aveau pierderi.
3. Pentru animalele salbatice statul prin ocolul silvic si asociatiile de vanatori asigurau o cantitate de hrana.

| Mosotti a răspuns:

Nu se pot opri! Smecherii de aici scot lemnul si il dau in UE la comanda UE, deci vise sa se opreasca taierea. De aia nici nu face nimeni nimic.

Pai de ce ne-a bagat in UE?! Sa ne ia tot ce avem, si ce ne-a dat, sa plecam in afara sa lucram sclavi la ei batandu-si joc, mai ales in Germania ce a fost acum 1-2 luni, si au mai dat putin niste fonduri europene care fac mult mai putin decat ce ne-a luat.

Asta e situatia. Nu am cum sa am speranta desarta.

| Celcestietot a răspuns:

Speranta nu moare niciodata, la fel ca mine smug

| OldSoul a răspuns:

Neah... bine tare devreme nu va fi.

Cum ai zis si tu, e o mafie la nivel inalt, si placinta e impartita de tot aia de ar putea face ceva impotriva taierilor ilegale.

In opinia mea, singura sansa sa se faca o schimbare, ar fi ca oamenii de rand, sa puna mana si sa faca ceva... ilegal.

De exemplu undeva in tara a fost incendiat acum cateva luni un utilaj nou, care era folosit pentru incarcarea bustenilor sau ceva de genul, nu stiu cum se face, ca in urmatoarele zile a inceput mare actiune de supraveghere din elicopter a transporturilor si a defrisarilor. S-a schimbat ceva de atunci?
Nu.
Toata actiunea aia a fost praf in ochii oamenilor de rand.
Au vazut la nivel inalt ca ceva nu e ok, si si-au zis sa le arunce putintel praf in ochi oamenilor astfel incat sa creada ca se ocupa "autoritatile" si sa nu-si mai faca oamenii singuri dreptate.

| Sofer a răspuns:

Nu se vor oprii. Din păcate.

| StrongHeart a răspuns:

Nu pentru ca toti inchid ochii si se fac ca ploua, de la padurar, la primar, la patron si politician

| RKBlue a răspuns:

Daca Romania ar iesi din UE, ar fi foarte bine, nu numai pentru paduri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se rezolva oricand vrea cineva sa actioneze schimband situatia.
Stiu faza cu padurile, de acolo isi iau lemne gratis pentru foc toti taranii, cam asta e faza.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate. Cand eram copil, fiecare familie avea voie sa duca - pe baza unei foi de parcurs de 15 lei sau 40 lei, in functie de grosimea lemnului - un car de lemne pentru foc, lemne din cele uscate. Dar fiecare taran cu pamant avea pe terenul lui copaci din care taia lemne de foc. Bineinteles ca si acelea erau transportate pe baza de foaie de parcurs.
Padurea, fiind toata a statului, se taia pe parcele, doar cele care erau ajunse la maturitate, se curata imediat terenul si se planta. Plantatiile erau intretinute pana ce puietii haladuiau deasupra ierbii. In plantatile foarte tinere nu era voie sa umble sa pasca animale, decat dupa 20 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu siguranță că se pot opri, dar niciodată nu o să se întâmple asta. Niciodată nu o să fie mai bine. Mergem din rău înspre mai rău până o să ajungem să ne omorâm între noi.