| Dorotheea21 a întrebat:

Credeti ca se va face ceva in legatura cu China?
Poate cineva sa ii faca pe chinezi sa renunte definitiv la 'pietele ude' si la consumul de animale salbatice?
Sars Cov din 2003 pornit tot din China a fost o intepatura de ac, pe langa acest Sars Cov 2, care ne schimba modul de viata.
Credeti ca trebuie si ca se va si face ceva, sau dupa ce se va termina cu Sars Cov 2, toata lumea va astepta cuminte un nou virus venit din cine stie ce 'Obor' chinezesc?

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

S.au interzis apoi au fost puse in rulaj din nou si tot asa. Nu cred ca vine de la ciorbe cu lilieci acest virus. A fist creat si pe langa el e un antidot, cei de la FMI au spus ca batranii reprezinta un pericol pentru economie pentru ca nu contribuie cu nimic si vor sa scape de ei - probabil au decis in secret sa se raspandeasca virusul si cei care l.au raspandit au de gand sa scoata leacul intr.un moment decis de ei

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se poate face ceva cu China așa cum gândești dta.
Nu ai cum să schimbi prin decret extern modul de viață a zeci de milioane de oameni.

| Dorotheea21 explică (pentru sadrian46):

Atunci, lumea o sa astepte ca molimele venite periodic de acolo sa schimbe viata a 7 miliarde, pentru ca modul de viata a zeci de milioane de chinezi este mai pretios.
Este prima data cand nu pot sa accept un raspuns.

| Nemessys a răspuns (pentru Dorotheea21):

Daca nu se da o lege in cacest sens, oamenii nu o sa schimbe nimic. happy

| sadrian46 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Nu este vorba că este mai prețios sau nu. Din nou, repet, că nu poți să îl schimbi fiindcă vrei tu. Spui că lumea o să... Care lume? Care lume poate să impună cuiva dintr-o zonă a Chinei cu ce să se hrănească. Nu poți să accepți răspunsul, dar nu poți să faci nimic legat de asta.

| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca se va face nimic, Cred despre ei cum cred si despre alti ca de multe ori vor sa preia controlul anumitor chestii sau anumitor oameni.
De cand a aparut covid la american a scazut prețul unor acțiuni, afaceri etc iar china le-a cumpărat pe toate.Pe urma in scurt timp, chiar prea scurt timp fata de cati bolnavi si morti au fost ei s-au vindecat ceia ce puteai face decât daca aveau un antidot sau ceva.Deci faza asta plus altele cu peste porcine, ebola, incendii etc sunt războaie non violente parerea mea si nu se vor opri.

| Dismally a răspuns:

Nu se poate face mare lucru, chiar daca acele piete vor fi inchise, se vor deschide altele ilegal.

| Theo94 a răspuns:

Guvernul chinez cred ca ar putea interzice in timp acest tip piete, plus presiune externa din partea celorlalte puteri mondiale.

| Dorotheea21 explică (pentru Theo94):

Am vazut la stiri ca guvernul chinez a interzis 'pietele ude', asa le spune locurilor unde se ucid animale salbatice, dar trebuie facut mai mult decat atat, ca si drogurile sunt interzise, dar o multime de oameni se drogheaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La asta mă gândeam și eu, o să facă ceva guvernul Chinei în privința asta? Eu cred că nu, comuniștii au alte lucruri prin cap, știm și noi românii asta... Avem și noi anumite chestiuni de rezolvat.
Dar, ceea ce mă îngrijorează pe mine este de ce toți marii politicieni nu au acționat la timp și au așteptat atât, au devenit toți nebuni fix acum?

| Dorotheea21 explică (pentru anonim_4396):

Cred ca politicienii nici nu au stiut ce vine sa ii loveasca.
Cel putin la noi, in februarie se gandeau la alegeri anticipate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorotheea21):

La început da, dar după ce am aflat științific cu toții ce înseamnă sars-cov-2 unii, au "așteptat" fără explicații, de exemplu în Irlanda nu sa făcut nimic până acum câteva zile, după ce Conor Mcgregor a transmis un mesaj autorităților laughing. În Statele unite la fel s-au comportat ca niște idioți. Eu nu cred că au devenit toți idioți fix acum.

| Dragosdoar a răspuns:

Nu imi e teama mie neaparat de asta. Atata timp cat va exista contact dintre om si animal va exista si un risc de a prinde un microorganism dauunator de la acesta. Chinezii au arme nucleare foarte puternice, sunt un stat comunist si au conflict politic in plina desfasurare in oceanul Pacific cu SUA. Nu putem sti niciodata ce ganduri au, exista riscul acesta si este unul foarte mare.
Imi este foarte frica insa de tantari cand vine vorba de virus, microbi etc. Sunt niste mitraliere pentru asa ceva. Clima se schimba de la an la an, exista riscul ca un virus sau mai multi sa sufere mutatii foarte periculoase si sa ne placa si pe noi probabil mai mult decat o face asta.

| Dorotheea21 explică (pentru Dragosdoar):

Nu voiam sa stiu daca iti este teama, cunosc parerea ta. Oricum nu ti'ai arata nici o teama in fata mea, asta m'a si enervat. nah, ca tot voiai sa stii de ce sunt suparata pe tine.
Am intrebat daca crezi ca China trebuie sa o pateasca rau pentru inconstienta locuitorilor mancatori de animale salbatice.

| Dragosdoar a răspuns (pentru Dorotheea21):

S au impus deja restrictii acolo pentru consumul de animale salbatice. Si pentru mine vinovatii nr 1 nu sunt chinezii care mancau prostii,ci chinezii care au calatorit dintr o zona in alta fara sa si dea seama de consecinte,si dupa si pe cei nechinezi,care de asemenea,s au perindat pe unde au avut chef cu toate ca veneau din tari deja afectate. Cica niste procurari din SUA ar fi propus o amenda pentru chinezi, dar initiativa asta nu a mai luat nicio directie din moment ce trebuie mai intai sa rezolvam problema si dupa, sa gasim vinovatii. Eu sunt de acord sa i sanctionam, dar nu stiu ce putem sa le facem din moment ce sunt o putere nucleara de amploare si mai mult; sunt comunisti si de la ei importam cate si mai cate de la nasturii de pantaloni pana la centura de la masina, ma rog intelegi ce vrau sa spun.

| Dorotheea21 explică (pentru Dragosdoar):

Nu cred nici eu ca chinezii vor fi pedepsiti oficial, la nivel mondial, si nu din cauza armelor nucleare pe care le au. Doar speram sa fie.
Si rusii au arme nucleare cu miile, si tot au tot felul de sanctiuni internationale.

| JulyDreams a răspuns:

Video asta prezinta destul de bine problema wet market din China:
https://www.youtube.com/watch?v=TPpoJGYlW54
Atata timp cat va exista cerere din partea celor f bogati si execentrici, piata va exista, neagra sau nu.

| 1onutChe a răspuns:

Ce-l mai probabil nu. China nu se va lăsa de acest comportament prea curând, dacă ar fi numai de animale sălbatice dar se consumă și animale pe cale de dispariție. Mă gândesc că doar un protest va putea calma consumul dar nici atat. Acesta nu va fi ultimul virus venind din China asta e clar.