| RealLife a întrebat:

Credeti ca somnambulismul este adevarat? am auzit persoane ce spuneau ca doar in filme exista. in urma cu 2 ani parintii imi spuneau ca merg in somn si ca intr-o noapte am intrat in dormitorul parintilor mei si am vrut sa intru in dulapul lor. s-au mai intamplat multe.cica umblam prin casa si o data am iesit afara in curte si tatal meu a mers dupa mine sa ma duca inapoi in pat. nu cred ca m-ar mintii cu asa ceva. in plus de multe ori imi vedeam ghiozdanul doborat la pamant ( eu mereu mi-l pun in mijlocul camerei). voi ce spuneti? oare ce cauzeaza acest fenomen?

Răspuns Câştigător
| Ady00pk a răspuns:

Stresulhappy e principala cauza happy si eu cand eram mic erau multe certuri in familie. Obisnuiam sa ma trezesc plangand.Si uneori ma trezeam si ma plimbam prin casa aiurea...In timp ce esti somnambul nu constientul te controleazahappy ci subconstientul care nu memoreaza ceea ce comenzi da, de aceea nu tii minte nimic dimineata. happy

1 răspuns:
April
| April a răspuns:

Somnambulismul, numit si lunatism, presupune desfasurarea in timpul somnului a unor activitati psihomotorii care pot merge de la simple gesturi cu un oarecare sens ce pot crea in eventualii matori ideea ca te-ai trezit, pana la parasirea patului si deplasarea prin camerasau chiar in afara locuintei, cu mers mecanic dar cu ochii deschisi.In perioada aceasta contactul cu realitatea al persoanei somnambulice nu este costient si din sceasta pricina un somnambul poate merge chiar si pe acoperis, cum se spune si chiar nu trebuie tulburat in acest moment pentru a evita accidentele. Faptul ca tu nu-ti amintesti ceea ce -ti spun parintii ca ai facut este normal data fiind acea lipsa de contact cu realitatea.Se presupune ca in somnambulism nu functioneaza normal inhibitia de protectie, iar unele zone cerebrale responsabile pentru miscare sunt reactivate.Numai bine.