| Ciprian964335345 a întrebat:

Credeti ca talentul este innascut, te nasti cu el sau il dobandesti?

8 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Cu talentul te nasti. abilitatile le dobandesti.

| Mayar a răspuns:

Frumoasa intrebare! 50% conteaza talentul, 50% munca. Te nasti cu el, dar daca nu il intretii, nu ai facut nimic!

De exemplu, o persoana oricat ar exersa, nu ar putea niciodata sa aiba voce de soprana de exemplu, decat daca se naste cu acea voce, cu acel 'talent'.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te nasti cu el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum creierul se dezvolta, zona folosita cel mai intens se dezvolta mai mult, asa ajungi la maturitate sa te descurci mai bine la ceva decat altii.

Eu de exemplu cand eram mic, ma uitam la desene si desenam ce vedeam pe acolo (evident faceam caricaturi). Acum ma pricep destul de bine, deci pot zice ca am talent la desen.

In niciun caz nu te nasti cu el sau il inveti la scoala, lol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Artistul devine artist. Nu se naste. Nici talentul.

| Gunoi a răspuns:

Înnăscut ceea ce dobândești sunt experiențe priceperi deprinderi și cunoștințe.

| nlko a răspuns:

Cu talentul de nasti, exprienta o dobandesti, dar se spune ca talentul contează 10%, iar munca 90%.

| AndreeaAndreutza48 a răspuns:

Nimeni nu s-a născut învățat deci nu are cum să se nască talentat, talentul este ceva ce dobândești în timp