| Thecurious a întrebat:

Credeti ca tot ce invatam trebuie sa aiba o aplicabilitate in viata de zi cu zi?
Altfel, de ce ai mai invata acele lucruri?

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Stii de ce li se intampla oamenilor anumite lucruri? Fie bune fie rele? Special sa invete ceva din asta. Daca o persoana ar fi perfecta, sunt sigur ca nu ii s-ar intampla nimic rau in lumea asta.

Evident ca trebuie sa aiba o aplicabilitate, fie ea mica sau fie mare. Daca noi mancam acum niste cereale, ne ajuta sa nu ne mai fie foame, deci are aplicabilitate. Si desi stiu ca te-ai referit la lucruri pe perioada mai indelungata... este exact acelasi lucru.

| Thecurious explică (pentru DoarBogdan):

"Special sa invete ceva din asta "
Ai dreptate, daca nu invata nimic, inseamna ca nu evolueaza.
Mersi.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

De dragul de a sti.

| Thecurious explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Mi-am facut un obicei din a citi articole despre educatie.
Mai exact " educatia din Romania ".
Un expert spune ca sistemul are probleme, nu copiii romani.
Elevii nu sunt motivati sa invete. Practica nu exista, ci doar teorie.
Elevii nu sunt invatati sa gandeasca, ci sa toceasca. Sa memoreze mecanic materia predata, nu sa faca conexiuni. Scopul profesorului este acela de a preda si de a se asigura ca, elevul a obtinut note mari la examenele nationale. FARA SA GANDEASCA.
Credeam ca sunt doar niste plangeri din partea unor parinti si elevi. INSA NU.
E CHAIR ADEVARAT. TOTI profesorii universitari au spus asta. Internetul e plin de OPINII ALE EXPERTIOR IN EDUCATIE care au identificat aceleasi probleme.
BUT, problema nu e doar cu ei. Lasa bă, E TREBA LOR! Nu! NU E DOAR A LOR!
Daca indivizii astia intra pe piata muncii, tara are de pierdut.
Toti locuitorii din acea tara au de pierdut.

| Swae a răspuns:

De smecher