| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca un om se poate schimba cu adevarat, pentru totdeauna? oamenii afirma ca firea nu ti-o schimbi oricat de multe schimbari ai face.
daca, considerati ca da cum si prin ce circumstante

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se schimba cand il ia dracu altfel tot prost ramane sau sufletist si stie sa fie de treaba.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In realitate, un om nu se poate schimba. dar isi poate schimba anumite pareri, comportamente, in urma unor evenimente care il marcheaza foarte puternic. Totusi, nimic esential, cel mult descopera chestii care erau in el, dar ascunse.

| Andrada003 a răspuns:

Buna! Un om nu se poate schimba foarte mult. Poate creierul doreste sa se schimbe dar inima nu...

| Gabrielle16 a răspuns:

Temperamentul, spre exemplu, nu se poate schimba, dar se poate educa. Daca o anumita persoana este, sa zicem, mai impulsiva poate sa isi impuna sa nu mai fie prin corectie proprie. Cam asta am inteles eu de la psihologie in clasa a X-a. thinking

| Musique a răspuns:

Ba da, poți să te schimbi dacă vrei asta.
E nevoie de timp și de voință, de spații noi, de oameni noi, care să te ajute (chiar și indirect) să te schimbi.

| Iulian03 a răspuns:

Buna! Eu zic ca nu se poate schimba cu adevarat un om, cum este asa ramane.

| TomyRO a răspuns (pentru Iulian03):

Gresit.Eu cand eram mic eram violent, rau si injuram destul de mult.Si dupa ce am devenit constient de ce am facut, m-am schimbat total.Credema ca un om se poate schimba.

| ElenaSA a răspuns:

Nu se schimba cu totul, se modeleaza intr-un anume fel in functie de situatiile prin care trecem, de oamenii cu care relationam, de locul in care muncim.

| Seducatorul a răspuns:

Lupul isi schimba blana dar naravul ba!

| SebylVane1890 a răspuns:

Un om isi poate schimba obiceiurile, felul de a se comporta, dar felul de a gandi niciodata. Odata ce s-a format intr-un anumit mod, nu prea se mai schimbasad Deci se poate schimba cu adevarat doar pe jumatate...

| maddy673 a răspuns:

Salut happy
Oamenii nu se schimba, poate doar isi mascheaza caracterul, dar pana la urma isi va arata adevarata fata... happy
te pup

| C26 a răspuns:

Buna. Oamenii nu se schimba, raman asa cum sunt, cu acelasi caracter happy In majoritatea cazurilor, oamenii intr-un final isi arata adevarata fata happy

| lexi21 a răspuns:

Eu cred ca un om se poate schimba complet in timp, pe parcursul anilor. Poti sa fi cucerit de o idee, sa treci printr-o experienta grea, neiertatoare. Totusi aceasta schimbare nu vine din propie vointa, nu cred ca cineva poate sa isi impuna un cu totul alt caracter. Faptele din exterior ne schimba mereu treptat si cu cat sunt mai importante cu atat efectul lor e mai devastator si ajungem sa nu ne mai recunoastem

| REDded a răspuns:

Se schimba )Ai nevoie sa-ti schimbi contingentul de oameni care te inconjoara, sa te imprietenesti cu acele persoane care consideri tu ca au acele calitati, care le doresti sa le ai si tu.Sa esi din zona de confort, sa faci acei pasi care cindva iti era frica sa-i pasesti.Depinde ce vrea-i tu sa schimbi, de exemplu daca esti rusinos, faci mai des acele lucruri care provoaca rusinea.Totul depinde de noi, puteam face orice si puteam deveni oricine!

| Adddaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Un om se poate schimba..De cele mai multe ori te schimbi atunci cand o intamplare te marcheaza pe viata.E adevarat ca nu te poti schimba complet, pentru ca pur si simplu nu e posibil. o parte (indiferent cat de mica) va ramane aceeasi.