| StrongHeart a întrebat:

Credeti ca Universul tine cont de faptele noastre?

6 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Cum sa tina? Nu are nici o treaba cu noi, el isi vede de treaba mai departe.

| Celcestietot a răspuns:

Nu. De ce? Pentru că materia nu gândește, iar dacă gândea, Teoria Evoluționistă era posibilă, așa nu, deci, un alt argument că Teoria Evoluționistă este o minciună, elementele nu gândesc, omul este o aglomerație de elemente. Din start a picat teoria aceasta mincinoasă. Cine ar mai putea crede în ea după ce s-a aflat acest adevăr logic, spuneți?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Universul nu, Dumnezeu da. La Ziua Judecății, toate faptele noastre, bune și rele, vor fi cântărite iar omul va da socoteală pentru orice faptă, bună sau rea, și pentru orice cuvânt nefolositor pe care l-a scos pe gură.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, așa e, vom da socoteală pentru orice cuvințel. Totuși, partea cu cântăritul faptelor sună mai mult a mitologie egipteană...era ceva cu o până a unei zeițe.
Mântuirea e prin har, nu prin fapte. Faptele bune sunt ca un fel de declarație de dragoste la adresa Lui Dumnezeu. Le facem pentru că nu putem trăi altfel, pentru că am fost născuți din Dumnezeu și am primit o inimă nouă. happy

| Bruno92 a răspuns:

Așa cum natura își urmează cursul așa și universul

| Speranta12 a răspuns:

Nu